| WeAreSmart a întrebat:

In engleza cand litera "i" se pronunta ca "i" si cand se pronunta "ai"?

7 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Trebuie aici să "simți" engleza, să observi cum sună mai bine.

| Radu284 a răspuns:

Nu exista reguli. Fiecare cuvant se scrie si se pronunta cum e el.

| pastru009 a răspuns (pentru Radu284):

Aa da? Atunci "mother" nu se pronunţă "madăr" după tine, ci se pronunţă "mother". Reguli există. Reguli ale foneticii.

| Radu284 a răspuns (pentru pastru009):

Vezi ca si eu pot sa iti evaluez posturile...
Exista 'reguli' dar exista si foarte multe exceptii de la reguli.
Oricum, ce am zis eu era in contextul intrebarii lui, nu in general...

| pastru009 a răspuns (pentru Radu284):

Iarta-mi indrazneala. Dar chiar m-am simtit revoltat. Crezusem ca tu chiar crezi ca nu exista reguli si acolo era cauza sentimentelor mele.

| dragosbogdan001 a răspuns:

Pai se pronunta i cand vezi si se pronunta ai cand vezi ai. Du-te si mai invata.

| Jager a răspuns:

Ai- I am Tequila. (i-ul de la inceput care inseamna eu)
i- e (eleven=11) [ilevăn]