| Alisa_Nicoleta_1993 a întrebat:

In legatura cu facultatea de Kinetoterapie de la Universitate Avram Iancu din Cluj-Napoca imi poate spune cineva in ce consta concursul de admitere? Si despre facultate de Kinetoterapie de la Universitatea Babes-Bolyai pana cand se fac inscrierile in ce consta admiterea si ce ore se fac? p.s. daca se poate sa imi raspunda cineva care e la una din facultati. Multumesc

1 răspuns:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

1. Pentru Facultatea de Kinetoterapie de la Universitate Avram Iancu :

"Admitere 2014 Kineto
- la anunţ: Admiterea pentru ciclul universitar de licenţă, la programul universitar de licenţă Kinetoterapie şi motricitate specială, pentru anul universitar 2014-2015, se va face pe baza de concurs de admitere, care va consta dintr-o probă de aptitudini motrice, la care se acordă calificativ Admis/Respins. Departajarea candidatilor cu aceeasi medie pe ultimul loc se face pe baza mediei de la bacalaureat.
pentru. înscrieri, pe perioada de vară, nr. telefon: 0264/450050 (secretar şef)

CALENDARUL ADMITERII ÎN ANUL UNIVERSITAR 2014-2015
CICLUL I - LICENŢĂ
1. Perioada de înscriere: 7 iulie – 26 septembrie 2014
2. Proba de aptitudini motrice (pentru Programul de studiu Kinetoterapie şi Motricitate Specială): 26 septembrie 2014
3. Afişarea candidaţilor admişi: 27 septembrie 2014
4. Plata primei rate din taxa de şcolarizare: 29 septembrie - 17 octombrie 2014
5. fişarea rezultatelor finale şi decizia rectorului privind înmatricularea studenţilor admişi: 17 octombrie 2014" - SURSA :
http://www.uai-cluj.ro/index.php?id=67

Vezi "Plan de invatamant" & "Orar" la linkul :
http://www.uai-cluj.ro/index.php?id=122

http://www.uai-cluj.ro/index.php?id=121

2. Pentru Facultatea de Kinetoterapie de la UBB :

"Domeniul Kinetoterapie

Specializarea KINETOTERAPIE ŞI MOTRICITATE SPECIALĂ (3 ani, cu frecvenţă) -liniile de studiu: română şi maghiară
Criterii de selecție la specializarea Kinetoterapie şi motricitate specială:

Traseu aplicativ pentru evaluarea aptitudinilor motrice, notat cu calificativul Admis/Respins (Probă eliminatorie)
Examen scris, tip test grilă la Biologie, cls. a XI-a, autori: Ionel Roșu, Călin Istrate, Aurel Ardelean, Ed. Corint, cap. I/1. Planuri și raporturi anatomice; II/A/1. Sistemul nervos; II/A/2/2.8. Analizatorul kinestezic; II/A/4. Mișcarea; II/B/2. Circulația; II/B/3. Respirația. Manualul este valabil pentru linia română." - SURSA :
http://admitere.ubbcluj.ro/ro/licenta/facultati/educatie_fizica/

"Sesiunea din iulie 2014
16. Educaţie Fizică şi Sport
Specializarea Kinetoterapie
14-16 iulie 2014 Înscrierea candidaţilor la sediul FEFS Cluj-Napoca
17 iulie 2014 Procesarea datelor
18 iulie 2014 Traseul aplicativ pentru evaluarea aptitudinilor motrice
19 iulie 2014 Testul grilă la BIOLOGIE
21 iulie 2014 Procesarea datelor
22 iulie 2014 Afişarea rezultatelor
23 iulie 2014 Contestaţii
23-25 iulie 2014 Confirmarea locurilor
26 iulie 2014 Redistribuiri
28-29 iulie 2014 Confirmarea locurilor după redistribuiri
30 iulie 2014 Afișarea rezultatelor finale" - SURSA :
http://admitere.ubbcluj.ro/ro/licenta/calendar/

Pentru sesiunea din septembrie NU mai sunt locuri libere - vezi linkul :
http://admitere.ubbcluj.ro/......I_site.pdf

Toate cele bune.