| Vali2343242 a întrebat:

In legatura cu inscrierea la liceu, ce acte trebuie prezentate avand in vedere faptul ca ai mei sunt despartiti si m-am mutat de prin septembrie la mama (locuiesc la bunica momentan), tinand cont ca vreau sa ma inscriu la liceu cu bunica sau cu sora mea mai mare (are 21 de ani). Procesul nu s-a terminat inca dar cred ca o sa se definitiveze tot pana in vara. Cat de repede as putea sa ma inscriu? Nu vreau sa astept pana pe 24 iulie deoarece vreau sa plec din tara.
Dau funda!
Multumesc anticipat!

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Inscrierea la liceu se va face in perioada 16 iulie - 24 iulie 2015. Depunerea dosarelor de înscriere la liceu se face impreuna cu un parinte, se poate face si impreuna cu o alta persoana, imputernicita de parinte printr-o procura speciala, autentificata de un notar public. Acte necesare:
1)cerere de înscriere;
2)fişa privind traseul educaţional, eliberată de şcoala de provenienţă;
3)foaia matricolă pentru clasele a V
-a – a VIIIa (cu calculul mediei generale);
4)fişa psihopedagogică;
5)fişa medicală, în copie xerox;
6)copie după certificatul de naștere/cartea de identitate a candidatului;
7)copie după actele de identitate ale părinților/aparținătorilor legali.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU te poţi înscrie mai repede!

În perioada 16 iulie-24 iulie 2015 trebuie să mergi ( însoţit de un părinte/tutore legal ) să-ţi depui dosarul la liceul unde ai fost repartizat!

Vezi "Calendarul admiterii 2015" la linkul :
http://www.isjtl.edu.ro/......u_2015.pdf

"Înscrierea la licee a candidaţilor declaraţi admişi în urma repartizării computerizate se efectuează pe baza următoarelor acte:
a) cererea de înscriere;
b) cartea de identitate (dacă este cazul) şi certificatul de naştere, în copie legalizată;
c) adeverinţă cu notele şi media generală obţinute la Evaluarea Naţională clasa a VIII-a
d) foaia matricolă pentru clasele V – VIII (cu calculul mediei generale);
e) fişa medicală." - SURSA = "Broşura Admiterii 2014" ( pag. 34/36 ) de la linkul :
http://ismb.edu.ro/......014_15.pdf

a) Cererea de înscriere o primeşti de la liceul unde te vei înscrie.

b) Cartea de identitate ( dacă ai ) + Certificatul de Naştere în copie legalizată = le duci la un NOTAR public pentru legalizare.

c) Adeverinţă cu notele şi media generală obţinute la Evaluarea Naţională clasa a VIII-a = o primeşti în dosarul de la şcoala absolvită.

d) Foaia matricolă pentru clasele V – VIII (cu calculul mediei generale) = o primeşti în dosarul de la şcoala absolvită.

e) Fişa medicală = o primeşti în dosarul de la şcoala absolvită.
Dacă NU ai primit-o, atunci trebuie să mergi la Dispensarul Şcolar sau la medicul de familie pentru o copie după fişa medicală!

Toate cele bune.

| Vali2343242 explică:

Am nevoie si de copie dupa actele de indentite ale tatalui, sau doar cu cine merg? Ce acte de identitate? Buletin sau certificat de nastere, nu?