NOname
Întrebare recomandată | NOname a întrebat:

În limba română şi nu numai, atunci când se vorbeşte despre un grup, în care există minim un mascul, se face referire la acel grup la masculin. De exemplu: "Au venit Elena şi Vlad. Amândoi au..." sau "Eu, Ramona, restul amazoanelor şi Dorin. Noi toţi am...". De ce nu "amândouă", sau "noi toate", sau nişte cuvinte neutre? Chiar nu se puteau inventa?
După părerea voastră, există o explicaţie logică, una care să justifice sexismul acestui fenomen sau avem de a face cu o banală desconsiderare şi discriminare, pe care ne-au lăsat-o ca o moştenire lingvistică strămoşii?

Răspuns Câştigător
| Leocerba a răspuns:

Partea buna in chestiunea asta stii care este, draga mea? ( da, e si o parte buna). Daca formam pluralul din exemplele tale cu Amândoi au_ respectiv Noi toţi am_ economisim cateva litere, ceea ce inseamna timp si energie. Spunand Amândouă au_ respectiv Noi toate am_ ar trebui sa mai punem dintr-un foc cate o litera in plus, ceea ce nu-i de ici de colo, uneori o secunda economisita alaturi de un strop de energie te pot face sa vezi partea plina a paharului.

| NOname explică (pentru Leocerba):

Ete na, ştiam eu că trebuie să fie şi o parte bună. laughing
Bună, buna mea! Eşti pe bune?

| Leocerba a răspuns (pentru NOname):

Da, sunt chiar eu însăși.
Eu înşivă.
Eu înşilă, cum ar veni.

| NOname explică (pentru Leocerba):

laughing Eşti.

| NOname explică (pentru Leocerba):

înşiout, înşiout...

97 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Pentru mine, explicatia logica este ca nu exista sexism in acest fenomen. In general, fenomenul lingvistic este arbitrar, iar in aceasta situatie este doar o conventie, fara pic de discriminare.
Avem de-a face cu o simpla conventie lingvistica care nu are absolut nici un substrat, dar care poate fi folosita, de rau-voitori, in directia dorita de ei, ca atatea altele.
De curand am citit o chestie absolut aberanta legata de asa-zisa discriminare sexuala: intr-o tara occidentala (unde oamenii traiesc mai bine, deci au mai mult timp sa se lase spalati pe creier) au descoperit ca iarna erau dezapezite intai soselele de centura, pe unde statistica spunea ca circula mai mult barbati (din cauza ca circulau multe masini de mare tonaj) si mai putine femeie. Abia apoi erau dezapezite stradutele care duceau la piata sau la coafor pe care circulau, conform statisticii, mai mult femei. A fost considerata o problema de discriminare sexuala, nu o rezolvare logica si de bun-simt si acum se dezapezesc egal stradutele care duc la piata si centura. Asta a dus la mari blocaje pe centura, la intarzieri in aprovizionare, dar macar asa-zisa discriminare a fost inlaturata. Cred ca asta este un model perfect in care un fenomen neutru, dictat de o logica care nu tine cont de sex, a fost inlaturat in ciuda faptului ca era mai bun, de o varianta mai proasta dar nediscriminatorie. Desi nici anterioara nu era discriminatorie. Tin minte acest exemplu tocmai pentru a ma feri de ridicol.
Traim intr-o tara in care discriminarea nu exista. Am 36 de ani, am facut in viata absolut tot ce mi-am dorit si nimeni, niciodata nu mi-a spus ca nu pot face ceva din cauza ca sunt femeie. Votez, sunt proprietara de casa si pamant, am facut facultate, am ales specializarea pe care am vrut-o, am facut doctorat, fac cercetare, am un salariu bun, pot candida, pot fi sef de sectie daca vreau, pot fi profesor universitar daca vreau, pot face absolut orice vreau. Si ma tem ca intr-o zi toate astea pot fi pierdute daca gasim discriminare in locurile unde aceasta nu exista. E ca intr-un cuplu in care nevasta e geloasa fara motiv: la un moment dat, el va decide sa o insele, doar ca sa-i dea motiv, daca tot ii suporta isteriile. Sunt convinsa ca la un moment dat societatea le va da un bobarnac feministelor fara discernamant si va incepe sa le discrimineze, ca sa aiba macar un motiv real de a se plange. Sper ca eu sa nu fiu amestecata, sa se noteze undeva ca mi-am pastrat discernamantul.

NOname
| NOname explică:

Îmi cer scuze, probabil nu am reuşit să mă fac înţeleasă şi vina este a mea că nu am primit răspunsuri mai pertinente şi coerente. Îmi asum responsabilitatea.

Nu era o invitaţie la un duel între sexe sau la un set de sofisme, ci la o discuţie relaxată şi civilizată despre ciudăţeniile unor limbi, printre care şi româna cu particularităţile ei.
Mie una, chiar mi se pare straniu că atunci când enumerăm persoane, printre care se întâmplă să fie cineva de sex masculin, ulterioara referire la ele automat se face la gen masculin. Da' na, poate eu sunt mai ciudată. În fine.

NOname
| NOname explică:

laughing X 2

NOname
| NOname explică:

Http://www.facebook.com/......379035680/

Oare?

De ce s-a impus în societate ideea, care rezistă chiar şi acum, cum că pentru un bărbat/băiat este o ruşine să fie comparat cu o femeie/fetiţă?
"Ce plângi ca o fetiţă?", "Nu eşti bărbat, eşti femeie!", etc.
De ce există aceste stereotipuri care jignesc femeia?

De ce bărbatul s-ar simţi umilit, dacă s-ar folosi "amândouă" sau "noi toate" - la ideea cărora ne chiar bufneşte râsul -, iar pe femeia nici n-ar trebui să o deranjeze că este tratată ca un loc gol?

| arrriadna a răspuns:

Buna. In primul rand ca noi suntem una din putinele natii in care a respecta femeia a fost o chestie straveche. Ca au venit peste noi conceptiile din alte parti e partea a doua. Dar gandeste-te la cultul mamei, care si azi e diferit fata de in alte tari! Acuma lingvistic. La noi pentru orice cuvant ai cel putin 2 sinonime, fiecare cu radacina lui. Ai cuvinte cu origine latina, slavona, franceza. Peste tot vei vedea ca ele+ el = ei pe masculin. Nu inteleg de ce ar fi asta un capat de tara. Bine, hai, uite, o explicatie ar fi lipsa genului neutru in celelalte culturi care "ne-au calcat" pe vremuri si ne-au influentat lingvistic. Daca nu exista neutru, cum sa arate altfel ca nu sunt numai fete in grup?! Si asa, limba noastra e a 6-a cea mai grea a planetei, fara complicatiile genului neutru. Cati romani crezi ca isi cunosc gramatica? Oha! Sa o facem si mai complicata n-are rost, intr-o societate care se indreapta spre engleza (a doua cea mai usoara limba a lumii). Deci las-o asa, considera ca prin schimbarea genului ai aratat intruziunea unui mascul in grup si cu asta basta. Nu mai zice ca romanul e misogin ca ne lovesti stramosii daci in oua. Si uita-te la cati "baiatul mamei"exista la noi... Citeste despre cum isi cresteau dacii copiii. In impreriul roman da, erau misogini si homosexuali in draci, femeia era un incubator fara creier, ceea ce s-a batut cap in cap cu cultura daca unde femeia era egala in drepturi si superioara ca specie barbatului. Du-te si cauta.

| SuspendatInPark a răspuns (pentru arrriadna):

Ai vazut? sad ti-a dat vot eronat si nefolositor.Adica tu ai raspuns frumos, ti-ai spus parerea civilizat, ti-ai sacrificat din timpul tau, in care probabil un pisoi a ramas flamand pentru cateva minute....si ea, da.
Eu doar iti zic, adicaaa...mda.
Urat, nu?

| Steaua10 a răspuns (pentru arrriadna):

"...limba noastra e a 6-a cea mai grea a planetei..." -
sursa te rog. Aș fi de acord și eu că e destul de grea. De când m-am născut tot învăț și învăț româna, peste 20 de ani deja, și nici acum nu o știu la perfecție ))
Totuși m-aș avânta să contest această poziție (in)onorabilă.

| arrriadna a răspuns (pentru SuspendatInPark):

Exista pe planeta oameni care nu suporta ca altul are pur si simplu Alta parere. Eh, asa e cu "astia mai mici".

| StefanKogut a răspuns:

Cred ca ceea ce ai semnalat tu este o folosire nu neaparat incorecta, dar clar superficiala si simpla a limbii romane, din lenea vorbitorului si nu sunt singurele exemple posibile, dar revenind la exemplele tale:
"Au venit Elena şi Vlad. " Si ea si el au (puncte de supspensie); Impreuna au (puncte de supspensie); Atat ea cat si el au (puncte de supspensie);
"Eu, Ramona, restul amazoanelor şi Dorin." Noi toate, impreuna si cu el am (puncte de supspensie);
Dupa cum vezi e chestiune de numar de cuvinte si de cat de mare e vocabularul aflat la indemana vorbitorului. Am intalnit persoane care nu cunosc mai mult de 200 de cuvinte, sunt convins ca acestora le e foarte dificil sa formuleze expresii alternative pentru astfel de cazuri, dar nu numai, iar ceea ce e realmente ingrijorator e ca multe din aceste persoane sunt jurnalisti profesionisti.

PS: Se pare ca punctele de suspensie au o reputatie proasta pe acest site, pentru ca mesajul a fost refuzat la publicare din cauza de: "prea multe puncte de suspensie" ohappy

| Lucian4 a răspuns:

De ex., un grup de oameni, stol de pasari, multime de oameni, multime de probleme e de genul netru – substantive colective.
in ex „un grup de elevi din curtea scolii asteapta sa se afiseze notele la bac" sau „o multime de elevi s-au adunat in curtea scolii asteptand se se afiseze notele de la bac".
R: Da, se face referire la acel grup sau multime, si nu la persoane.
Nu conteaza cine se afla in acea adunare de oameni (femei sau barbati). Am vorbit de grup la masculin si multime la feminin ca sa nu fie „discriminare’’.
O justificare este ca intr-o adunare de oameni (grup sau multime) nu ar trebui sa se vorbeasca de sexism. Sexismul tine de o discriminare la nivel individual (tu esti femeie, eu sunt barbat), iar grupul este colectiv.
In Romania se discrimineaza atunci cand nu trebuie. pentru ca notiunea de sexism in mintea romanilor este prea larga.
Nu poti pune egal intre gramatica limbilor latine din europa cu discrimiarea sexuala.

| sabin89 a răspuns (pentru Lucian4):

"un grup de elevi din curtea scolii asteapta..." - De ce nu am zice: un grup de eleve? happy

| Lucian4 a răspuns (pentru sabin89):

Sincer nu are imporanta pentru ca se acorda cu substantivul colectiv ''grup''. Grupul asteapta... nu conteaza ca sunt elevi sau eleve. ''Cine asteapta? grupul''. Ori care ar fi componenta lui.

| TommyHilfiger a răspuns:

Acesta este un exemplu foarte bun că avem o limbă foarte complexă şi bogată şi străinilor le este greu să o înveţe. În engleză nu există ai spune We sau All şi pentru un grup exclusiv de băieţi si pentru unu l de fete.

| Steaua10 a răspuns:

Nu e o parcularitate doar a limbii române. "Anomalia" respectivă mai poate fi întâlnită și în [multe] alte limbi.

Dar ia-o mai ușurel. "Au venit Elena şi Vlad. Amândoi au..."
De ce amândoi? De la "oameni". Ei, amândoi ["oameni"], au făcut ce-au avut de făcut...
Numai nu-mi băga pe aici cuvântul "persoane". Tu în 100% din cazuri ești "om", în vreo 99% din cazuri ești "femeie" (sau femelă) și abia într-un anumit număr de cazuri, considerabil mai mic, ești "persoană"; deoarece persoanele nu fac parte din regnul Animalia. Cuvântul persoane are o conotație mai mult formală, oficială, fără un uz larg în domenii științifice de bază ca antropologia și anatomia. Posibil a pătruns mai târziu în patrimoniul limbii române. Cuvântul "om" primează; și așa că, tu, dumitale, cu persoana ta, împreună cu NOname și cu vreo prietenă imaginară de a ta, voi TOȚI, amânDOI / tustrei / tuspatru, sau câți ați mai fi acolo, o să vă liniștiți și n-o să vă complicați viața cu probleme de ordin filosofico-lingvistic.

| NOname explică (pentru Steaua10):

Să zicem că ai dreptate. La prima vedere pare un răspuns relativ logic şi destul de satisfăcător. Însă raţionamentul tău nu se aplică în toate cazurile.

Exemplu: "Lupul, vulpea, iepurele, Zâna Pădurilor, Luna, Catwoman, Pinocchio şi ursul au trecut râul. Niciunul nu s-a înecat." sau "...Toţi au rămas teferi."

În astfel de cazuri nu mai putem vorbi despre "om", nu se mai aplică această scuză. Aici avem de a face cu un amestec de..."înlocuitori" (vietăţi/animale/făpturi, planete/sateliţi, personaje/fiinţe/creaturi magice/imaginare) şi chiar dacă toate ar fi la masculin (minim unul dintre sinonime), trebuie să recunoaştem că e deja ceva dubios, nesigur, interpretabil şi nu putem folosi varianta ta (şi a lui Lary94) ca argument.
Dar, oricum, bună încercare. Felicitări.

| anonim_4396 a răspuns (pentru NOname):

Probabil stiau sa inoate. Problema e ca de ce pe Pinocchio nu l-a luat apa?

| NOname explică (pentru anonim_4396):

De magic. laughing

| Steaua10 a răspuns:

Cred că am dat de regula buclucașă.

Acordul în gen și în număr între un subiect multiplu și numele predicativ și între atributul adjectival și determinatul său se realizează astfel după cum e scris în pagina următoare, la punctul 10.6.3.1.

http://publications.europa.eu/code/ro/ro-4100600.htm

| NOname explică (pentru Steaua10):

Bingo!

Mi-a plăcut faza: nume de fiinţe şi de lucruri - acordul se face la genul numelui de fiinţă - DAR...nu şi dacă acea fiinţă e femeie. laughing

În limba română femeile sunt nu doar mai prejos decât bărbaţii, dar şi decât lucrurile neînsufleţite. Mirific. laughing

| doctorandus a răspuns:

Parca Wittgenstein a spus ca limba nu e musai sa aiba logica.

| Fatamuntilor a răspuns:

Eu cred ca asa suna bine si e corect din punct de vedere gramatical
Oricum sunt cuvinte in limba romana care nu au genul masculin(ex. IUBIRE la genul feminin( o iubire, doua iubiri) NU suna bine si si zgarie ochisorii si urechiusele (o iubire,doi iubiri?) laughing.
Vezi tu,unii termeni se compeseza :...D
De ce nu,, ele amandoua '' Uite de aia... pentru ca e vorba si de un mascul si se s-ar simti exclus.,, Noi toate'' la fel
DISCRIMINARE? NU cred...
Oricum, se stie daca barbatul este capul, femeia e gatul.Incearca sa misti tu capul fara a folosi gatul? Poti?

| oprescudorin11 a răspuns:

In popor s-a mostenit traditia barbatului care conducea familia cu o femeie si copii.Intrucat femeile erau ocupate cel mai adesesa cu cresterea copiilor, partile din gospodarie mestesugaresti erau facute de barbati.
Ca atare rolul barbatului era de sef al familiei, fapt recunoscut si de Biblie care rememoreaza de acum mii de ani o stare de fapt. Mijlocul de comunicare, limba, a tinut cont si de acest fapt. Femeile se amestecau mai putin in discutii, in familiile vechi. Daca vedeai pe ulita un grup de 5 persoane compus dintr- un barbat, o femeie si 3 copii, exprimarea corecta era :"am vazut un om cu femeia si copii".
Deci chiar cuvantul óm 'se artibuia barbatului. Sau ruman.
Asa ce este natural ca si limbajul sa se adapteze corespunzator.Ai zice ca daca se enumera un barbat si 3 femei, dat fiind ca majoritatea sunt femei sa faci referire la feminin. Nu este asa.Chiar si Dumnezeu, este El si nu Ea.
Este insa foarte posibil, daca vom ajunge intr-o perioada severa de matriarhat sadispara complet barbatii. Inmultirea facandu-se deja in vitro.
Probabil ca si limbajul se va modifica corespunzator, iar femeile isi vor fi atins scopul si vor juca tontoroiul pe amintirea barbatilor.

| oprescudorin11 a răspuns:

As completa cu cateva stiri actualizate.Intr-un Grup de femei, deci nici un barbat, se numeste tot grup. (masculin), dar Nu am auzit sa se zica Grupul Jihadist, desi se pare ca barbatii sunt majoritari (sau nu?), aici feminitatea a castigat pariul cu Dumnezeu(sau Allah). Se zice Gruparea Jihadista si nu Grupul Jihadist!
Ce sa mai inteleg stimata experta in lingvistica mondiala?
Este o evolutie in Bine, pentru femei.Vestea mai trista este ca va mai dura ceva pana se va constata ca in armate (cu exceptia sfintei-vrajitoare Jeanne DÁrc si Ecaterina Teodoroiu ), munceau numai barbati. Femeia acasa crestea copiii si-si facea fiziologic si indreptatit 'de cap'", barbatii la razboi!
Acum sunt Zori Noi, tehnologia este suficient de dezvoltata, incat femeile pot conduce si un F22(stealth), se pot multiplica si in vitro. E vremea voastra. Au aparut si I-Pad-urile, nu mai e nevoie de efort fizic nici de gandire. Papii s-au ramolit si au uitat total menirea, lumea este a femeilor. Atept un decret de la Angela Merchel in care sa fie numita Cancelara si nu Cancelar, caci si Cancelaria este fata, dupa cum constatam si in care la Casa Alba sa vina o femeie, inlocuind negrii.
Ai vazut filmul Sex Tape?
Acolo sunt sintetizate toate oportunitatile pentru o lume in SCHIMBARE.Personal, sper sa nu o apuc, dar voi tinerii va veti descurca!

| Ineys a răspuns:

Ei doi ( indivizi ). Individ este genul masculin. Deci cred ca asta e motivul.

| NOname explică (pentru Ineys):

Da, Ineys, până acum e cam singurul motiv cât de cât raţional şi acceptabil.

Însă la fel de bine în loc de "indivizi" (masculin) poate fi "persoane" (feminin) şi tot nu am rezolvat nimic.

| Ineys a răspuns (pentru NOname):

Ai dreptate.

| Lary94 a răspuns (pentru Ineys):

Sunt de aceeasi parere.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Avand in vedere ca in limba romana exista mai multe substantive la genul feminin decat la genul masculin sau neutru poate ca s-au gandit sa echilibreze cumva balanta.
Nu-mi spune ca ai devenit si tu feminista laughing

| syd2 a răspuns:

Esti cel mai misterios user pe care l-am vazut.

| peperonies a răspuns:

Patriarhie clar.

| dragosbogdan001 a răspuns:

La stramosi nu prea le pasa de asta. Si in plus, cand sunt mai multe fete si un singur baiat, adesea se foloseste "ele si cu el".

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ex. "Am un trandafir si doua garoafe. Sunt asa frumoase!" Acest "acord" se face la feminin deoarece substantivul feminin este ultimul si invers la fel.
Cand zici "Au venit Marian Anca si Mihaela. Sunt asa frumosi!" "acordul" se face la masculin datorita prezentei unui substantiv masculin. E imposibil sa spui "sunt frumoase" datorita substantivului masculin.
Cand e vorba de discriminari, te sustin, dar nu cred ca ar suna bine acordul la feminin când este si un "masculin" prezent. Aici regula e buna. In restul cazurilor, femeile sunt discriminate, datorita faptului ca barbatii au forta fizica. (nu ca noi n-am avea). Pe vremuri, femeile conduceau, dar datorita copiilor si responsabilitatilor, puterea a fost luata de barbati.
"In spatele unui bărbat exista o femeie puternica"

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Bun raspuns."Au venit Marian, Anca si Mihaela.Sunt asa frumosi!". Anunta ca e si un substantiv masculin in grup. NU are nicio treaba discriminarea aici.
Discriminarea ar fi exact invers, sa exlami "sunt asa frumoase". Deci ar insemna ca fata sau baiatul care a exclamat, nu e interesata de substantivul de gen masculin.

| NOname explică (pentru anonim_4396):

Să înţeleg că invers e ok?

"Au venit Marian, Anca şi Mihai. Sunt aşa frumoşi!"

Femeile e ok să fie ignorate, ca un loc gol, parcă nici n-ar exista?

| NOname explică (pentru anonim_4396):

Dacă mergi pe respectiva logică în cazul bărbaţilor şi când se rătăceşte unul, trebuie să-i anunţi prezenţa, de ce n-ai binevoi să anunţi şi prezenţa femeii, când e cazul?

Foloseşti dublu standard, observi?
http://ro.wikipedia.org/wiki/Dublu_standard

| anonim_4396 a răspuns (pentru NOname):

Asta e, cu cine sa ne certam de fapt? Un grup e de fapt la genul neutru.Cum pot spune sunt frumosi/frumoase la gen neutru? Posibil e ceva de cand femeia era inferioara.Acum sunteti egale si cred ca e ok. No?

| anonim_4396 a răspuns (pentru NOname):

Nu cred ca se ajunge la o intelegere in acest text,un cavant in care sa includa ambele sexe. Hai sa fim creativi si sa gasim unul. Repet, nu cred ca e discriminare ci e doar ceva intre cuvinte. Genul neutru suna cam asa: Un, doua. Un fiind cuvant ce reprezinta genul masculin, posibil de aceea se baga frumosi in ceea ce ne da bataie de cap. Ma mai gandesc ca daca genul neutru in acest context ar fi „o, doua" posibil sa zicem i textul nostru ca cutaretii sunt frumoase.

| NOname explică (pentru anonim_4396):

Păi, asta e, varianta optimă, care să satisfacă şi capra, şi varza, nu există, nu s-a inventat, când se punea fundamentul lingvistic. Iar acum, probabil, e prea târziu ca să se mai schimbe ceva, mai ales ceva atât de major.
Dar măcar pot să-mi exprim nemulţumirea. Cred că am cel puţin acest drept.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca atunci cand in grup este cel putin un mascul se face referire la membrii grupului, nu la membrele grupului ca in cazul unui grup alcatuit doar din femei.
dar hai sa ne referim la un grup de produse.ex. "trebuie sa utilez bucataria. am de cumparat aragaz, frigider, cuptor, storcator etc. Acestea (produse utilitare) le gasesc la cel mai bun pret bla bla bla"
in fine, ai prins ideea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

P.S. intrebarea ar trebui stearsa de la recomandate pentru ca denota analfabetism, pe care nu cred ca ar trebui sa-l recomandam in vreun fel.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Jesus...ce ii chinuie pe unii...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Limba română nu este singura care folosește masculinul câștigător atunci când folosim un feminin și un masculin. Dacă observi ma bine și în franceză se întaâmplă și chiar și în spaniolă, italiană, portugheză. Cred că are de aface cu rădăcinile vechi ale gramaticii latine. Nu știu dacă există o limbă în care genul feminin câștigă. (Doar dacă tu nu ești cumva fată și te simți discriminată). Cred că nu ar trebui să punem întrebări banale ca acestea. Cred ma mult că ar trebui să învățăm mai bine limba româna, care nu este o limbă deloc ușoara, asa cum este ea, și nu să căutăm să o schimbam după placul nostru sau să ne punem întrebări de genul:,, De ce nu spunem pasări în loc de păsări?,, Așa am putea păstra o limbă așa de frumoasă ca a noastră.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

M-am gandit si eu la asta. Vorbeam cu sora-mea si ii ziceam ''cum de nu s-au luat feministele de chestia asta?'' si intentionam sa pun o intrebare asemanatoare la T/A dar vad ca ai pus-o tu la Educatie si Cultura Generala si...mda.

| Xpressurself a răspuns:

Nu se refera la barbat sau la femeie. se refera la persoane sau dupa caz.
poti spune ambele daca te deranjeaza asa tare. vezi pronumele de la care deriva numeralele colective despre care ar trebui sa citesti putin inainte.

numeralel colectiv

http://limba-romana.ucoz.ro/index/numeralul_colectiv/0-181

pronumele personal

http://www.toatecuvintele.ro/gramatica/blog/pronumele-personal/

raul si monica sunt prietenii mei.
pe ambii (prietenii, ei) ii stiu de mic.
sau
pe amandoi (ei) ii cunosc.

numeralul colectiv exprimă ideea de grupare a obiectelor în ansambluri determinate numeric. ele arată deci din câte obiecte este formată o colectivitate.
deci acorda atentie la ce se refera nu la ce crezi tu ca se refera.
asadar nu vorbim de domnisoare sau domni cand folosim numeralul colectiv.

| Xpressurself a răspuns (pentru Xpressurself):

Monica si horatiu sunt cunostintele mele. ambele (cunostintele) imi sunt dragi.
monica, claudiu, carmen si veronica sunt cunostintele mele. toate (cunostintele) imi sunt apropiate.

| ubox7007 a răspuns:

Pai si daca ar fi fost la feminin ar fi fost discriminare impotriva barbatilor? Sau tu gandesti ceva gen: "aaa, exista si barbati? Pai asta e o discriminare"

| NOname explică (pentru ubox7007):

Da, şi dacă ar fi DOAR la feminin, ar fi discriminare, de aceea şi pledez pentru egalitate, neutralitate.

| ubox7007 a răspuns (pentru NOname):

Pai in limba romana exista " DOAR" masculin? Daca iei acel exemplu in parte, normal ca ceea ce este la masculin este la masculin, dar exista lucruri care sunt de asemenea doar la feminin si lucruri care sunt neutre.

Dar in alta ordine de idei, as vrea sa te intreb daca consideri ca barbatul este egal femeii (si invers, desi este acelasi lucru)?
Daca raspunsul tau este "da", atunci, ce conteaza daca este sau nu la feminin sau la masculin, caci oricum femeile sunt egale cu barbati.

Dar daca doresti sa afli daca "După părerea voastră, există o explicaţie logică, una care să justifice sexismul acestui fenomen sau avem de a face cu o banală desconsiderare şi discriminare, pe care ne-au lăsat-o ca o moştenire lingvistică strămoşii?"

Atunci raspunsul este simplu dar oarecum complex. In trecut femeiea era considerata slaba, nu inferioara, dar nu la acelasi nivel cu barbatul. Acest lucru are o explicatie foarte de inteles, aceea ca femeia biologic este mai slaba ca barbatul iar in acele vremuri mancarea(materia prima), hainele, casa, apararea (impotriva hotilor, care daca furau nu ii mai prindea nici dracu ca nu exista tehnica necesara), munca, etc. erau facute de barbat, dar nu privi acest lucru ca pe o "dominare" a femeii fiindca si atuncea ca femeie puteai face lucruri marete, o demonstreaza multe femei din istorie (un exemplu este "Boudica"), dar de obicei femeia din trecut accepta fiindca avea pe cineva sa faca traba care ea putea sa o faca foarte greu, dar din nou zic, au existat si femeie care se descurcau minunat.

Stii, am un citat in sensul asta: "I've never benn weak with men. That's why I don't need ti blame men. Only weak women have to blame men for everyehing", cu sens propiu tu nu ai dat cina pe nici un barbat, dar spunanad ca de ce e la masculin... ne duce la al doilea aliniat.

Si sa intrem in arta de a ne intreba. Ce face un cuvant sa fie "la masculin"? Raspuns: doar o numaratoare (ex: un barbat, doi barbati - masculin; o femeie, doua femei - feminin; un bec, doua becuri - neutru)

Fraza ta "pledez pentru egalitate" ma face curios rau, sincer acuma te intreb pentru mine (asa ca un oracol de pe TPU):
1. Ce parere ai de "numai o fata poate sa dea intr-un baiat"/ chiar daca fata a dat, baiatul trebuie sa accepte?
2. Este corect ca un copil rom sa intre untr-un liceu (unde ceilalti copii intra cu media 8 de admitere ) cu media de admitere 5?
3. Consideri ca barbatul alb, heterosexual, crestin este de vina pentru toate in lume?
4. Esti feminista? (desi intrebarea sunt ca si cand a acuza, sa stii ca nu o fac)
5. Stii ce este feminismul si in cate categorii se imparte? (adica te-ai uitat pe wiki)
6. Daca la angajare se prezinta un barbat si o femeie, cu dosarul perfect identic, vecini, aceiasi culoare de par, etc. si este angajat barbatul este discriminare? dar daca ar fi angajata femeia?
7. Ce parere ai despre "circumcizierea feminina" si ceea ce se numeste fara ghilimele circumciziere (adica la barbat), tinand cont ca se face la dorinta parintilor, fiindca copilul este de vreo cateva zile nascut cand se face si este demonstrat stintifica ca sufera ingrozitor, numai nu poate sa o zica...
8. Cu ce te simti discriminata de limba romana, are vreun efect fizic sau poate este totul doar psihic si aicea ia putea tu sa privesti dintr-o perspectiva nu tocmai logica?

Sincer si eu ma tot uit la "din astea" pe internet si sincer mi-ar placea sa iti aflu opinia si cine stie poate sa mai discutam pe tema asta happy.
P.S. Ce parere ai de raspunsul lui Brigaela?
Si ce parere ai de intrebarea ta pusa in primul loc, dupa citirea raspunsurilor, fara sa imi raspunzi mie sau orgoliului.

Chiar astept un raspuns.

| peperonies a răspuns (pentru NOname):

Egalitatea si neutralitatea nu sunt acelasi lucru.

| NOname explică (pentru peperonies):

...şi relevanţa este? Sau nu te uiţi la context?

http://dexonline.ro/definitie/neutru

Era vorba de gen neutru sau de folosirea şi masculinului, şi femininului în egală măsură, pentru a echilibra balanţa.

Căci aşa cum e acum, chiar că aduce a patriarhat.

| Ben00 a răspuns:

Si homosexualii sunt nedreptatiti. Daca i-as sti le-as spune "amandoua" sau "voi toate.

Cum nu cred ca poti sa modifici limba romana, poti sa rontai o napolitana, cand te streseaza formularile.

| Florin_Chiba_1988 a răspuns:

Ştiţi genurile gramaticale?
Un - Doi - Masculin
O - Două - Feminin
Un - Două - Neutru
Ei bine şi mai sunt acordurile gramaticale, contextul, şi având în vedere că e limba română, din ceea ce cunosc are reguli stricte în ceea ce priveşte fonetica, gramatica şi sintaxa propoziţiilor. În plus te "zgârâie" pe urechi dezacordurile între cuvinte! Chiar şi aşa sunt nenumărate greşelile!