| codry223 a întrebat:

Intr-un romb,ariile tringhiurilor formate de o diagonala, sunt egale cu aria rombului?

3 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Nu. SUMA ariilor triunghiurilor formate de o diagonala este egala cu aria rombului.
Gandeste logic: o diagonala va forma 2 triunghiuri si aria fiecaruia e jumatate din aria rombului.

| martzian a răspuns:

Nu ariile triunghiurilor, ci suma lor.

| jmk a răspuns:

Intr-un romb, ariile tringhiurilor formate de o diagonala, sunt egale cu aria rombului (pe un desen evidenta e fara replica).
In afara de semnul intrebari pe care l-am inlocuit cu punct, raspunsul e 100% in intrebare.