| ioana100 a întrebat:

Intrebare pentru cei din Rep.Moldova.
Limba romana din Republica Moldova este diferita din punct de vedere gramatical cu cea care se vorbeste in Romania? Iar programa scolara este identica cu cea din Ro? Da-ti-mi va rog cateva nume de scoli (gimnaziale) din Chisinau,daca se poate, printre cele mai bune.cu predare in limba romana.
Internetul nu-mi poate raspunde la intrebari. Daca stiti raspunsul la o intrebare de mai sus,va rog,nu ezitati sa-mi raspundeti, este cat mai urgent.Multumesc anticipathappy

Răspuns Câştigător
| Ancaaa23456 a răspuns:

Eu sunt din Romania, deci nu stiu scoli din Chisinau, dar stiu sigur ca gramatica scrisa din Moldova si din Romania este aceeasi, doar ca exista accentul acela moldovenesc, pe care unii il folosesc si in scris. Vad ca tu scrii corect gramatical, deci singura ta problema ar putea fi accentul, care se va estompa in timp (vorbesc aici de o perioada de ani de zile), dar nu va disparea total. Poti sa il estompezi doar in cazul in care te vei muta in Romania (sau, cum ai zis tu, la o scoala cu predare in romana) si vei fi astfel inconjurat doar de tipul nostru de accent (asta consider eu). Sper ca te-am ajutat.

| 0x11111051 a răspuns (pentru Ancaaa23456):

In ce sens "singura ta problema ar fi accentul"? Ai ceva impotriva fata de accentul nostru?

| Ancaaa23456 a răspuns (pentru 0x11111051):

laughing Nu am nimic cu accentul moldovenesc, ba chiar imi place.

4 răspunsuri:
| 0x11111051 a răspuns:

Gramatica e APROXIMATIV aceeasi.

Voi de acolo folositi de mai multe ori "i" dar il scrie ca "a".

Cuvintele pe care le zicem, noi, tineretul sunt diferite. Programa de predare nu stiu ce sa zic.

| evy11 a răspuns:

Paaaaaaaaaaai.....limba romana in orice parte a tarii are aceeasi grmaticasi programa scolara este aceeasi in toata tara, cat despre scoli eu sunt din Romania si nu preastiu asa ca mult noroc!;]