| Pavăl_Andreea_1995 a întrebat:

La anul am bac-ul, nu prea ma descurc la romana si nici profesoara nu este foarte buna, nu stiu ce carti sa mai cumpar sa ma ajute x_x

Răspuns Câştigător
| Bianca18 a răspuns:

Daca profesoara nu explica bine, cu siguranta vei avea nevoie de cel putin cateva ore de meditatii. Sunt unele exercitii care te pot pune in dificultate la subiectul I, mai ales daca nu ti s-au predat anumite lucruri sau nu au fost recapitulate, iar la subiectul II, care consta intr-un eseu argumentativ, ar trebui de asemenea sa lucrezi putin suplimentar, sa ti se explice structura lui si ce ar trebui sa includa. Ar fi foarte bine sa ai pe cineva care sa te verifice. Am fost in aceeasi situatie ca si tine, am inceput meditatiile abia in al II-lea semestru din a 12-a si am reusit sa promovez bac-ul la romana cu nota mare, deci nu te ingrijora, timp este suficient. Comentariile sunt foarte multe, eu m-am folosit de Cartea definitiva, editia din 2012, dar comentariile erau foarte lungi... asa ca le-am scurtat si am inceput sa scriu 3-4 pagini la fiecare opera, care sa cuprinda chestiile cele mai importante si care se cer in acele liniute de obicei, pe ce ti se acorda punctaj. Iti recomand sa te uiti peste mai multe subiecte de bac si sa iti faci o idee despre ce ar trebui sa incluzi in eseu. Dar, daca vei face meditatii, cu siguranta profesoara te va ajuta ea cu materiale si informatii, si te va scuti de efort. Iti recomand sa iti cumperi o carte de variante si sa lucrezi cat de multe poti. De asemenea, te poti informa foarte mult si de pe internet daca ai anumite nelamuriri. Iti urez multa bafta!

11 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Asa! Si care-i intrebarea?

| Pavăl_Andreea_1995 explică (pentru darrio2007):

Am nevoie de un sfat, poate unii au trecut prin chestia asta big grin

| Miree a răspuns:

Încearcă să îţi cumperi anumite memoratoare, cărţi în care sunt deja eseurile structurate, cărţi cu exerciţii care te ajută să treci peste BAC!

| Titanos a răspuns:

Meditatie.

| Mariusflo a răspuns:

Nu rezolvi foarte multe din cărţi. Cel mai bine este să faci pregătire, bineînţeles dacă îţi permiţi. În găsirea unui profesor / profesoară, poţi comunica cu colegii tăi şi să găsiţi un meditator bun.

| DoarEu291 a răspuns:

Bună! Poti incerca sa iei memoratoare, breviare teoretice sau sa-ti gesesti um meditator, bine-nteles, daca situatia materiala iti permite!
Mult succes la învatat!winking

| Diana1417 a răspuns:

Eseul este cel mai bun

| Pavăl_Andreea_1995 explică (pentru Diana1417):

Am eseul si mi se pare greu de invatat de acolo

| aureljeo a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa iti iei un meditator
daca situatia financiara iti permite, (in caz ca iti gasesti meditator iti recomand sa iti mai iei 1 coleg cu tine va fi mai bine), alta solutie ar fi sa iei subiectele de la bac si sa le rezolvi ( subiectele le iei cu baremul de corectare). bafta la bac!

| ManiaculTau a răspuns:

Esti din 95 si nu ai dat bacul anul asta? big grin

| Pavăl_Andreea_1995 explică (pentru ManiaculTau):

Daa, care e problema ta? am mai stat un an la gradi tongue era prea micuta laughing