| Michaela89 a întrebat:

La BAC la textul argumentativ (Partea II) trebuie neapărat date exemple? Adică din opere literare studiate sau nu. chiar nu merg exemple în anumite subiecte..Cineva care cunoaște sau care a dat Bac-ul deja.?

3 răspunsuri:
| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună.

Da, trebuie să dai exemple.
Profesoara mea ne-a dat următoarea structură:
1. Definiţie generală
2. Exprimarea opiniei (În opinia mea/Sunt de părere că...)
3. În primul rând... + Exemplu
4. În al doilea rând... + Exemplu
5. Concluzia (În concluzie/În încheiere)

Depinde de subiectul despre care trebuie să scrii. Poţi da exemple atât din literatură (de preferat) cât şi din viaţa ta.

Mult succes!

| Ana94 a răspuns:

Bună! Eu sunt în clasa a XII-a şi o să am şi eu BAC-ul vara asta, deci îţi pot spune că trebuie să dai şi exemple ca să-ţi justifici argumentele. Nu se punctează doar faptul că ai scris argumentele care să susţină ipoteza, ci şi felul cum le susţii. Poţi da exemple din operele literare studiate (aşa cum ai zis tu, mai ales dacă dai BAC-ul la profilul uman) sau din viaţa de zi cu zi.

| BTWIN a răspuns:

Salut...sunt a11a happy
Trebuie sa dai exemple din operele citite daca subiectul iti permite. Daca nu poti din opere trebuie din viata reala.Cum a fost anul acesta la a11a,subiectul ala cu retelele de socializare, trebuia din viata reala sa spui ce se intampla, din opere nu mergea ca nu a scris nimeni de facebook laughing