| missmelek a întrebat:

La ce facultati conteaza si media din liceu? Chiar trebuie sa stiu!
Astept raspunsuri, multumesc!

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Admiterea la facultate se face în baza unui examen de admitere ( diverse probe ) sau pe bază de "concurs de dosare" ( unde este importantă media de la BAC )!

Mediile din clasele 9-12 NU prea îţi trebuie la nimic.
Poate, în anumite cazuri, la unele facultăţi, în situaţia în care trebuie realizată departajarea anumitor candidaţi cu aceeaşi medie de admitere...

Toate cele bune.

2 răspunsuri:
| LaLaura a răspuns:

Buna.
La toate care au admitere pe baza de dosare ( 50% media anilor de liceu si 50%media de la bac).
Nu am cum sa iti spun la ce facultati, deoarece politica de admitere e diferita in functie de universitate, dar mai ales daca e de stat sau privata.
Cel mai indicat este sa te interesezi pe site-ul universitatii unde vrei sa aplici, la facultatiile pe care le preferi.

suntserios
| suntserios a răspuns:

La multe, dar iti dai seama ca nu o sa iti enumere nimeni aici care facultati au examen de admitere si care nu.