| Lilly_Ellutza_1995 a întrebat:

La facultatea de compozitie, muzicologie si pedagogie se poate intra fara sa cunosti un instrument muzical macar? Eu nu stiu sa cant de pe o partitura, cant dupa ureche, nu stiu decat notiunile despre muzica din scoala generala, am facut parte din corul scolii in clasa a cincea in primul semestru si profesorul mi-a spus ca am voce dar asta e de ajuns? Poate o eleva de clasa a 12a a unui liceu tehnologic sa intre la o facultate de muzica?

3 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Categoric NU!
E obligatoriu să știi cînta la un instrument ( chiar e una din probele de concurs)dar, dacă nu ai cunoștințe foarte bune de teorie și solfegii, nu ai nicio șansă.
La acest concurs se prezintă absolvenți ai liceelor de artă, secția muzicală, care au făcut între 8 și 12 ani de teorie și solfegii plus instrument.
Deci, ascultă - mă și crede că... NU AI NICIO ȘANSĂ.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Şansele tale sunt foarte reduse deoarece TREBUIE să dai "probe de aptitudini"/probe vocaţionale - care sunt eliminatorii :(

Vezi mai multe detalii în Metodologia organizării şi desfăşurării concursului de admitere ( în învăţământul universitar 2014-2015 ) de la linkul oficial :
www.unmb.ro/wp-content/uploads/2013/09/Brosura_admitere_-FCMPM-_2014.doc

"Studii universitare de licenţă :

Concursul de admitere pentru anul universitar 2014/2015 se va desfăşura în conformitate cu Ordinul M.E.N. nr. 5734/24.12.2013, publicat în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 28/14.I. 2014 şi a art. 183 din Legea educaţiei naţionale nr. 1/ 2011, astfel:
1. Înscrierea candidaţilor se va face pe specializări, pe domeniul de licenţă Muzică;
2. Media de la bacalaureat are o pondere de 10% din media generală finală;
3. Susţinerea probelor vocaţionale fixate de F.C.M.P.M., pe specializări.
Specializările din cadrul Facultăţii de Compoziţie, Muzicologie şi Pedagogie muzicală, ca ofertă pentru opţiunea candidaţilor la concursul de admitere, sunt:
1. Compoziţie muzicală :
- Compoziţie clasică
- Compoziţie jazz-muzică uşoară
2. Muzicologie
3. Dirijat :
- Dirijat orchestră
- Dirijat cor academic
4. Pedagogie muzicală
5. Muzică religioasă" - SURSA = Metodologia de admintere de la linkul anterior.

Vezi alte detalii la linkul oficial :
http://www.unmb.ro/......M-2014.pdf

http://www.unmb.ro/admitere/licenta/fcmpm/

Toate cele bune.

| Lilly_Ellutza_1995 explică:

Multumesc mult ca m-ati luminat happy