| Ioana9913 a întrebat:

La profilul filologie, la bac, aleg dintre engleza si franceza sau dau la ambele?

Răspuns Câştigător
| alinaioana12 a răspuns:

Deocamdata se dau competente la engleza doar. sa speram ca nu se introduc si la franceza.

11 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Dai examen SCRIS "obligatoriu" din Română şi Istorie!

Iar la proba la alegere a profilului şi specializării – proba E)d) – probă scrisă - poţi alege între : Geografie, Logica si argumentare, Psihologie, Economie, Sociologie, Filosofie; vezi Anexa 1 de la linkul :
subiecte2011.edu.ro/bacalaureat/Legislatie/Ordin_4800-31-08-2010.zip

ÎNAINTE de acestea vei da ( obligatoriu ) COMPETENŢELE lingvistice si digitale :
* "proba A: proba orala - Proba de evaluare a competenţelor de comunicare orala în limba româna

* proba C: (proba orala, scrisa si
practica) - Proba de evaluare a competenţei lingvistice într-o limba de circulaţie internaţionala studiata în liceu

* proba D: proba scrisa/practica - Proba de evaluare a competenţelor digitale".

Toate cele bune.

| Changes a răspuns:

Eu am dat bac-ul anul trecut.Ai de ales între engleză şi franceză. Marea majoritate a dat la engleză dar am avut şi o colegă care a dat la franceză.
Competenţele sunt formate din 3 părţi: audiţie, scris şi oral.La audiţie îţi pune un text şi ai nişte întrebări cu 3 variante de răspuns.La scris îţi dă să faci un eseu pornind de la un citat.La oral extragi un bilet şi răspunzi la acele întrebări.

| Ioana9913 explică (pentru Changes):

Deci se poate da si la franceza?

| Changes a răspuns (pentru Ioana9913):

Da, se poate da şi la franceză. Aceaşi formulă: audiţie+scris+oral.

| Ioana9913 explică (pentru Changes):

Multumesc. Ti-as da tie funda doar ca am dat-o deja inainte sad

| Changes a răspuns (pentru Ioana9913):

Nu contează asta, mă bucur că te-am putut ajuta. Dacă mai ai întrebări despre profilu ăsta ( am terminat anul trecut filologie intensiv engleză) aş putea să te ajut cu cel mai mare drag big hug

| bursuc001 a răspuns (pentru Ioana9913):

Se poate da ORICE limbă străină studiată în liceu ( nu doar engleză sau franceză )!

NU te mai lua după toţi COPILAŞII care-şi dau cu părerea FĂRĂ să aibă habar ce vorbesc happy

O seară/noapte frumoasă.

| alinaioana12 a răspuns:

Oral

| Changes a răspuns (pentru alinaioana12):

Nu e doar oral, nu vorbi dacă nu ştii big grin

| Mihneaaaaaaaaaaa a răspuns:

EU zic la engleza