| serenity92 a întrebat:

Cum se scrie corect "Nu stiu cat mai ai de invatat" sau "Nu stiu cat m-ai ai de invatat"?

Răspuns Câştigător
| costellodonatz a răspuns:

Cat mai ai de invatat? / Ce ai mai facut saptamana asta? / Ce mai faci?-- in aceste situatii se scrie legat.
Tu m-ai inselat. M-ai dezamagit foarte tare.- se scrie cu cratima datorita faptului ca este vorba despre mine. Pe cine ai inselat/ dezamagit? pe mine m. Sper ca ai inteles si ca-mi merit fundabig grin

9 răspunsuri:
| fetitzacuochicapriubibi a răspuns:

Corect se scrie: "Nu stiu cat mai ai de invatat" happysper ca te'am ajutat

| Simonaa5 a răspuns:

1 e corecta

| GreenEyed a răspuns:

Nu stiu cat mai ai de invatat!winking

| serenity92 explică (pentru fetitzacuochicapriubibi):

Dar de ce poti sa-mi dai explicatia? as vrea sa aud si o explicatie

| FataIntenisi1342 a răspuns:

Mai=conjunctie [sau ceva]
m-ai=pe mine m-ai[pronume neaccentuat]

| vali1985 a răspuns:

Nu stiu cat mai ai de invat este corect.
Dar nu uita ca nu se fac teme pe TPU.

| TRANSVERSAL a răspuns:

Nu stiu cat mai ai de invatat este forma corecta.se scrie despreunat cand este vorba de vb. m-ai suparat. v-as bate, etc

| serenity92 explică (pentru vali1985):

E pentru cultura mea happy
deci o explicatie pertinenta nimeni?

| Karmesytta a răspuns:

CAT MAI AI. m-ai se foloseste in propoziti ce sunt legate de tine ex:M-ai atins.