| AndreeaAbcd a întrebat:

Ma pricep bine la limbi straine si as merge la un liceu pe profil bilingv. Am auzit ca examenele sunt grele, deci se merita sa merg pe acest profil?

Răspuns Câştigător
| aida009 a răspuns:

Daca vrei sa mergi pe uman se merita. Examenele nu sunt chiar asa de grele cum se spune. E mult mai bine sa fi la bilingv decat la un liceu normal, deoarece esti cu un pas in fata celor care sunt la un liceu normal. Nu merita sa ratezi beneficiile pe care ti le poate oferi.

4 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Dacă doreşti să faci diverse materii în limba engleză, atunci trebuie să alegi o specializare de "BILINGV engleză" :)
Sau o altă limbă străină...

Aşa cum spunea şi @aida009, eu zic că se merită :)

"Art. 4. (1) Înscrierea în clasa a IX-a, în liceele de stat se face fara examen, pe baza mediei de admitere.
(10) Excepţie de la prevederile alin.(1) fac liceele/clasele pentru care se susţin probe de aptitudini, clasele cu regim de predare bilingv pentru care se susţin probe de verificare a cunostinţelor de limba moderna si clasele cu predare în limbile minoritaţilor naţionale, pentru care se susţin probe de verificare a cunostinţelor la limba materna. Pentru aceste clase, admiterea se face în conformitate cu prevederile prezentei metodologii." - SURSA = Metodologia de la linkul :
http://admitere.edu.ro/......i_2011.pdf

La "bilingv" se dă probă scrisă - vezi Metodologia de la linkul :
http://cnprsv.ro/......a_2011.pdf

Dacă vrei să te înscrii la o specializare cu predare BILINGVĂ a unei limbi străine, atunci TREBUIE să dai proba de "bilingv"!

În funcţie de localitatea de domiciliu ( sau cea în care urmează să dai examenul ) sunt stabilite Centre pentru examenele bilingve.

În funcţie de materia la care vrei să dai examen, trebuie să te ÎNSCRI la centrul respectiv, în perioada înscrierilor.

Vezi alte detalii în Ordinul nr. 4432/29.08.2014 privind organizarea şi desfăşurarea admiterii ( în învăţământul liceal și profesional de stat pentru anul şcolar 2015-2016 ) de la linkul oficial :
http://www.edu.ro/index.php/legaldocs/22040

"4. Examenul de verificare a cunoştinţelor de limbă modernă constă din două probe:
a) Proba scrisă, pentru care se acordă un punctaj maxim de 70 de puncte, din care 10 din oficiu;
b) Proba orală, pentru care se acordă un punctaj maxim de 30 de puncte.
5. a) Subiectul pentru proba scrisă va cuprinde itemi obiectivi pentru verificarea cunoştinţelor de gramatică şi vocabular (tip text lacunar, alegere multiplă, exerciţii de corectare etc.), conform programei clasei a VIII-a pentru limba modernă întâi de studiu.
b) Timpul afectat probei scrise este de 60 minute.
c) Pentru proba scrisă se pot depune contestaţii, la centrul la care s-a desfăşurat proba, în perioada prevăzută de metodologia de organizare şi desfăşurare a admiterii în învăţământul liceal de stat.
6. a) Proba orală va consta din:
- descrierea unei imagini/citirea unui text (aflate pe un bilet semnat de membrii comisiei de examinare şi evaluare şi vizat de inspectorul de specialitate/profesor metodist, conform pct. 3);
- răspuns la patru întrebări (scrise pe bilet) referitoare la imagine/text: două întrebări de înţelegere globală, două întrebări de înţelegere în detaliu a textului.
b) Pentru evaluarea performanţei la proba orală se vor aplica următoarele criterii:
> Vocabular şi elemente de construcţie a comunicării:
10 p - elevul foloseşte bine un număr mare de unităţi lexicale/gramaticale, care îi permit să-şi exprime bine ideile; face puţine greşeli;
8 p - elevul foloseşte un număr suficient de mare de unităţi lexicale/structuri gramaticale, se exprimă clar, fără a-şi căuta cuvintele; greşelile făcute nu împiedică comunicarea;
6 p - elevul are cunoştinţe lexicale/gramaticale satisfăcătoare, exprimă idei cu o oarecare ezitare/greşeli, dar realizează comunicarea;
4 p - elevul foloseşte puţine structuri lexicale/gramaticale, face multe greşeli, comunicarea este dificilă;
2 p - elevul are un bagaj lexical/gramatical insuficient, face foarte multe greşeli, nu poate realiza comunicarea;
> Înţelegerea contextului şi fluenţa exprimării:
10 p - elevul se exprimă fluent şi spontan; răspunsul dovedeşte înţelegerea în detaliu a temei;
8 p - elevul se exprimă fluent, cu pauze aproape insesizabile pentru a-şi căuta structura lexicală/gramaticală potrivită; răspunsul dovedeşte o bună înţelegere a temei;
6 p - elevul se exprimă inteligibil, cu mici pauze pentru a-şi căuta structura lexicală/gramaticală potrivită; răspunsul dovedeşte o înţelegere globală satisfăcătoare a temei;
4 p - elevul foloseşte enunţuri incomplete, cu pauze lungi şi dese ezitări; răspunsul dovedeşte o defectuoasă înţelegere a temei;
2 p - elevul nu poate produce decât enunţuri scurte, fără legătură cu contextul, cu pauze mari între ele; răspunsul dovedeşte că nu a înţeles tema.
> Pronunţia şi intonaţia
10 p - elevul are o pronunţie apropiată de pronunţia standard;
8 p - elevul are o pronunţie bună, cu puţine abateri de la normă;
6 p - elevul are o pronunţie acceptabilă, care permite realizarea comunicării cu uşurinţă;
4 p - elevul are o pronunţie defectuoasă, care împiedică comunicarea;
2 p - pronunţia elevului nu permite comunicarea.
c) Nu se admit contestaţii la proba orală.
7. a) Profesorii examinatori acordă puncte candidatului la fiecare din cele două probe. Media aritmetică a punctajelor acordate de cei doi evaluatori la fiecare probă, reprezintă punctajul final al candidatului la proba respectivă.
Punctajele finale obţinute la cele două probe (scrisă şi orală) se adună, iar rezultatul se împarte la 10, obţinându-se astfel nota finală a candidatului.
b) Se consideră admis la proba de verificare a cunoştinţelor de limbă modernă elevul care a obţinut minimum nota 6. " - SURSA = Ordinul ministrului educaţiei, cercetării, tineretului şi sportului nr. 4802/2010 de la linkul :
http://www.lege-online.ro/lr-ORDIN-4802-2010-%28122366%29.html

Toate cele bune.

| AndreeaAbcd explică:

Multumesc! :3

| AndreeaAbcd explică:

Multumesc mult mult mult, chiar imi sunt de ajutor link-urile si cuvinyele transmise! Va multumesc!