| anonim_4396 a întrebat:

Ma tenteaza sau dau la facultatea de psihologie dar lumea imi spune " si ce faci apoi cu un salar de psiholog la o scoala"? Intrebarea mea este : unde se cauta psihologi inafara de scolii. Si am auzit ca sunt mai multe tipuri de psihologi

Răspuns Câştigător
| justanotheruser99 a răspuns:

Psihologii sunt destul de cautati. Spre exemplu se cere evaluarea unui psiholog si cand iti dai carnetul, la anumite slujbe (politie, SRI), psiholog din acela pentru asistenta sociala, sau psiholog in medicina muncii, etc... In orice caz ai avea unde sa te angajezi, nu e obligatoriu sa lucrezi in invatamant.

4 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Politie,spitale,mari firme, cabinete particulare.

| AFR81 a răspuns:

Nu este chiar asa. Pe langa faptul ca, daca vei avea fonduri, iti vei putea deschide propriul cabinet, psihologii nu lucreaza doar in scoala. Exista atatea persoane intrate in depresie care au nevoie de sfaturi si de tratament, atatea cupluri, atatia adulti si copii anxiosi sau cu alte probleme care cauta un psiholog sa-i se adreseze. Daca excelezi in domeniu, vei avea pacienti si, implicit, cu ce sa te intretii.

| AlanIprechüm a răspuns:

Faci ce vrei. Nu te lasa influentat. Daca iti place psihologia mergi cu psihologia.
Psihologii sunt cautati in spitale sau in companiile mari pentru a consulta angajatii.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru AlanIprechüm):

Este fată dsoara care a pus intrebarea