| ZZZZ554 a întrebat:

Mai e putin si incepe scoala deci cum pot invata mai repede ca sa mai am timp sa ma uit sa animeuri.Desigur si ce am invatat sa imi ramana in cap. Fundaaaaaaaaaaaaaaaaa!

Răspuns Câştigător
| Bobby711 a răspuns:

Incearca sa asociezi ce inveti tu acolo cu diferite lucruri sau intamplari sau actiuni uite iti dau un exemplu am avut de invatat la fizica mai 9 desene iti voi zice doar primele 3 cum erau ca nu are rost toate erau axe xoy (asociezi si lucrurile care le au in comun) in prima axa era o linie | in cel de al doi lea desen ( si ultimul - asa ca am inventat o poveste pentru fiecare set de desene pentru primul desen am zis asa eram treaz pentru al 2-lea am baut un pahar si m am cam imbatat pentru al 3-lea am baut mai mult si acum sunt pe podea. Treaz | ametit de bautura ( coma alcolica -. Stiu ca poate pare stupid insa am invatat toata treaba asta cu 3 minute inainte de test + ca inca mai erau 2 seturi oricum sper ca ai prins ideea daca pui putina practina in metoda asta iti va fi mult mai usor sa inveti eu asa fac invat la toate. Totusi daca esti la liceu eu iti recomand sa mai reduci timpul care il petreci uitandu te la anime nu prea mai a timp de asa ceva cel putin eu nu am avut sad

1 răspuns:
| Loredanamdk a răspuns:

Acum depinde de ce stil de invatat ai.
Daca inveti mecanic nu o sa iti intre in cap.
Eu cand vreau sa invat ceva repede si sa imi ramana in minte, transcriu lucrurile esentiale pe o foaie pe care o fac cat mai colorata atragatoare etc, asa sunt mult mai atrasa si atenta. Sper ca te-am ajutat :*