| alexandrei7777 a întrebat:

Mama mea e obsedata de facultate.Ce credeti voi ca ar trebui sa fac in legatura cu asta? Sa ma inscriu la o facultate si sa-i fac pe placul mamei sau sa o refuz?
Nu e in largul ei cand o refuz asa ca nu stiu ce sa fac.
Ce sfaturi pot primi in legatura cu mama mea?

4 răspunsuri:
| AFR81 a răspuns:

Pai si daca nu mergi la facultate ce faci? Ai tu o varianta mai buna, mai banoasa? Si eu aveam de gand sa stau un an pe bara dupa BAC, insa m-au obligat ai mei sa ma inscriu la facultate. Cred ca a fost mai bine asa.

P.S. Daca iti impune o anumita facultate, geografia sa zicem, iar tu doresti sa mergi la istorie (am dat doar un exemplu) atunci nu e ok si n-ar trebui, in cazul asta, sa-i faci pe plac.

| Staind a răspuns:

Fa ce vrei tu sa faci, numai sa-ti asumi ce urmeaza dupa. big grin
Probabil mama ta are o imagine in care tu esti un tip realizat, cu ceva cunostinte etc. si de-asta ii trage tare cu facultatea.

| PogChamp a răspuns:

Daca ai posibilitatea de a avea o educatie de ce sa o refuzi?

| AlexandrulS a răspuns:

Eu cred ca un sfat de la parinti este bine venit dar suficient! Adica daca tu nu vrei sa faci o facultate anume sau chiar deloc nu ar trebui sa o faci. Eu am o alta parere in legatura cu facultatile. In Bucuresti cred ca mai mult de jumatate dintre absolventi au urmat o facultate de managemant, deci in Bucuresti gasesti manageri care lucreaza la florarie, la patiserie... ceea ce vreau sa spun este ca daca faci o facultate doar de dragul de a o face sa ai asa tu o diploma te sfatuiesc sa nu o faci! Daca esti o fata/baiat care este mediocru la invatatura crede-ma ca tot la acelasi salariu ajungi si cu facultate si fara. Cei care fac o facultate si ajung sa castige in Romania peste 500 euro au fost copii peste 8-9 la invatatura in general deci au invatat ceva in liceu si in facultate ca sunt foarte multi care trec prin liceu ca trenul in gara si prin facultate tot la fel si ies la fel de bata exact cum au intrat. Decizia iti apartine in totalitate tie, daca lasi sa iti controleze cineva viata sau faci pe plac cuiva fara sa te simti si tu bine in pielea ta atunci nu prea traiesti daca intelegi ce spun.