| Changes a întrebat:

"Mânia nestăpânită duce la nebunie"Am nevoie de câteva idei pentru un text argumentativ pornind de la acest citat.
Mă puteţi ajuta?

1 răspuns:
| AlexandruChirita4192 a răspuns:

Mânia înseamnă furie. Mânia nestapanită poate însemna izbucnire violentă.
Nebunie poate înseamna pierderea judecăţii, lipsa de judecată dreaptă, nechibzuinţa.
Mânia nestapanită duce la pierderea judecăţii pe moment, te poate face să ai izbucniri violente pe care sa le regreţi şi comportamentul tău dupa mânie nestapanită poate fi ca al unei persoane nebune.

Sper ca te ajută argumentarea, deşi e un pic forţată. Succes.