| danielosdavidescu a întrebat:

Medicina Dentară la Titu Mariorescu, cine poate da informații? Multumesc

3 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

E chiar aşa de greu să precizezi EXACT ce "informaţii" te interesează?

Poate revii cu detalii...

Toate cele bune!

| Zaira_Dobre_1975 a răspuns:

Instituţie de învăţământ superior consacrată, cu rezultate de excepţie în domeniul specific de activitate, Facultatea de Medicină a Universitatii „Titu Maiorescu" din Bucuresti, conform unei tradiţii nu îndelungate, dar cît se poate de bogate, are ca principală misiune pregătirea unor cadre înalt calificate în domeniul medical și în alte domenii interdisciplinare, manifestîndu-se constant în avangarda cercetării ştiinţifice de profil din București și de la noi din ţară.

Facultatea de Medicina a Universitatii "Titu Maiorescu" funcţionează pe baza principiilor învăţământului modern, care generează competiţie şi performanţă, în spațiul academic național și european.

Facultatea este atestată internațional la: FAIMER- Foundation for Advancementof International Medical Education and Research- și OMS- Organizația Mondială a Sănătății.

Din anul 2003, Facultatea este înscrisă în Anuarul Facultăților de Medicină, publicat în Philadelphia, SUA, alături de alte facultăți de medicină prestigioase din România.

ISTORIC - crearea și evoluția Facultății de Medicină

Facultatea de Medicină, care funcționează în cadrul Universității din anul1990, afost acreditată prin H.G. nr. 944 publicată în Monitorul Oficial nr. 675 din 11 septembrie 2002, pentru specializarea medicină generală, cu o durată a studiilor de 6 ani, având 360 de credite transferabile, forma de învățământ zi.

Iniţial, Facultatea de Medicină a Universităţii Titu Maiorescu, a avut două specializări distincte: Medicină Generală şi Stomatologie.

Din anul universitar 1993-1994 specializarea de stomatologie a devenit facultate de sine stătătoare, căpătând denumirea de Facultatea de Stomatologie.

În anul2005 afost aprobată înființarea și autorizarea celei de-a doua specializări din cadrul Facultății de Medicină și anume aceea de Asistență Medicală, în raport cu prevederile legii 88/1993 și a HG nr. 88 din 10 februarie 2005, prin adresa CNEAA nr. 2207 din data de 03.11. 2005, specializare reglementată sectorial de Comunitatea Europeană, pentru învățământ de zi.

În anul 2009, Senatul UTM a decis din considerente manageriale, reorganizarea învăţămantului medical din cadrul UTM, prin unificarea Facultăţii de Medicină cu Facultatea de Medicină Dentară, sub titulatura de Facultatea de Medicina şi Medicină Dentară, având 4 specializări: medicină, medicină dentară, asistenţă medicală generală şi tehnică dentară, care a fost aprobată prin HG 749, aparut în MO nr.465, din 6 iulie 2009.

Începând cu anul 2011, cele două facultăți cu profil medical s-au separat în două structuri academice, Facultatea de Medicină și, respectiv Facultatea de Medicină Dentară.

În anul 2015, Facultatea de Medicină a primit din partea ARACIS calificativul maxim, grad de "încredere". Obținerea acestei acreditări reprezintă o realizare deosebită, dar și o adevărată piatră de încercare pentru întraga comunitate academică din facultatea noastră.

Facultatea de Medicina dispune de personal propriu care corespunde, din punct de vedere al calificării profesionale, condițiilor cerute pentru ocuparea posturilor prevăzute.

Structura conducerii Facultății de Medicină de-a lungul celor 25 de ani a fost următoarea:

Decani: Prof. Univ. Dr. Zaharia Corneliu, Prof. Univ. Dr. Ludovic Paun, Prof. Univ. Dr. Dan Ungureanu, Conf. Univ. Dr. Minerva Ghinescu, Prof. Univ. Dr. Cristian Adrian Stan și, în prezent, Prof. Univ. Dr. Daniel Cochior.

Prodecani: Prof. Univ. Dr. Andrei Voinea, Prof. Univ. Dr. Andrei Firica, Prof. univ.dr.Dan Ungureanu, Prof. Univ. Dr. Florina Opriș, Prof. Univ. Petru Armean, Conf. Univ. Dr. Bădulescu Adriana, Conf. Univ. Dr. Tanasi Mihai, Conf. Dr. Tudor Hârșovescu, Conf. Univ. Dr. Minerva Ghinescu și Conf. Univ. Dr. Gabriel Cristian.
sper ca te am ajutat

| bursuc001 a răspuns (pentru Zaira_Dobre_1975):

Bună!

În cazul în care NU cunoşti Regulamentul TPU, îţi comunic că ai OBLIGAŢIA de a indica SURSA de copy & paste!

Vezi detalii la linkul :
http://www.tpu.ro/termeni-si-conditii

http://www.tpu.ro/intrebari-frecvente

NU mai reproduce diverse articole/pasaje fără a indica şi linkul sursă!

Pe viitor, să indici SURSA de copy & paste!

Toate cele bune!