| GulDan a întrebat:

Nu inteleg de ce sa faci meditatii la biologie? Adica nu poti invata din carte?

Care e diferenta imi poate explica cineva happy?

7 răspunsuri:
| AFR81 a răspuns:

Eu am invatat singur dintr-o carte si am luat 9.40 la BAC, mult mai mult decat altii care faceau de la inceputul anului meditatii. Nu prea vad nici eu rostul, poate ar fi doar acela ca profesorul sa-ti explice unde nu intelegi si sa-ti dea detalii suplimentare. Genetica mi s-a parut mai complicat de invatat, insa dupa ce un coleg mi-a explicat la clasa, am prins imediat. Meditatii, in schimb, este obligatoriu sa faca cei ce vor sa dea la medicina.

| Violleta2022 a răspuns:

Iti spun eu!
Cand inveti singur, nu ai tragere de inima sa citesti, sa fii atent, cauti cu orice pret sa te joci, sa treaca timpul mai repede.

Cat mergi la meditatie, nu poti sa faci acelasi lucuru, nu poti sa te joci sau sa pierzi timpul inutil, trebuie sa privesti la profesor si sa pui mana sa inveti, nu ai de ales.
Asta este diferenta!
Daca parintii si-ar da interesul sa supravegheze opii acasa, cu siguranta ar obtine aceleasi rezultate de la ei, fara sa mai cheltuie atatia bani pe meditatii.
Ca ce-ti preda profesorul, se gasese in cartea care o ai deja, este chestie doar de supraveghere!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tu daca vrei sa intelegi ceea ce citesti,nu doar sa inveti mecanic,e posibil, atunci cand inveti singur sa dai peste chestii carora nu le intelegi logica, si nu intelegi nimic din ele chiar, si atunci intrebi profesorul, si iti explica intr-un "format" mai simplu. O zi buna happy

| Iunix a răspuns:

De ce te mai duci la școală? Nu poți să îți cumperi manualele și să înveți din ele? Asta e diferența.

| CLCQ a răspuns:

Meditatiile se fac de obicei pentru a intari sau explica mai bine multe din cunostintele predate la scoala. Tot la meditatii se fac mai multe exercitii/probleme, se dau mai multe explicatii, tocmai pentru ca elevul sa poata sa faca niste asociatii, sa recunoasca si sa aplice mai usor, mai repede, acele cunostinte.

| FaraNume77 a răspuns:

Cand faci meditatii e mai simplu pentru ca proful iti explica sa intelegi logic, el stie ce e mai important sa stii, pe ce sa puna accentul si ce sa iti predea pentru ca stapaneste materia respectiva si daca faci meditatii pentru bac te ajuta mult cu ceea ce se cere in subiectele pentru bac.

| IChrophArtZ a răspuns:

îți explic eu.
Când faci meditații cineva îți spune și tu reții. Când înveți dintr-o carte uiți rapid.
Eu știu asta de la tatăl meu care este profesor.
Baftă. Funda?happy