| AlinJmP a întrebat:

Nu stiu daca am nimerit bine sectiunea, vreau sa stiu o chestie. Sa presupun ca nu intru in BAC anul acesta, ma duc dau corijarea in vara si in toamna dau bacul, vreau sa stiu daca in toamna pic la o materie sau doua, cand dau proba urmatoare adica la anul cu cealalta promotie dau tot bacul sau doar la materiile sau materia la care am picat?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

La sesiunea urmatoare poti alege, respectiv fie sa sustii bacalaureatul la toate materiile, fie sa sustii numai la materia/materiile la care n-ai reusit in sesiunea de toamna. Vei preciza ce vrei in cererea de inscriere la bacalaureatul de anul viitor.

| AlinJmP explică (pentru Ioandelasal):

Cine ar fi prost sa ceara sa il mai dea o data..deci se poate, sa inteleg ca se poate sa dau bacul si in forma asta, in toamna iau la mate, la anul in prima sesiune la romana si in toamna la proba la alegere, se poate si asa?

| Ioandelasal a răspuns (pentru AlinJmP):

Nu-i vorba de prostie, ci de faptul ca media trebuie sa fie de 6. Daca ai obtinut cate 5 la 2 materii atunci va trebui sa ai 8 la a treia materie, altfel nu ai luat bacalaureatul si nu poti fi sigur ca o sa obtii 8.
Se poate si cum spui tu, doar ca, dupa mine, nu are nici un rost sa-l dai asa.

9 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Dacă ai luat ( vei lua ) peste 5 la unele materii, poţi solicita RECUNOAŞTEREA acelor note!
Depui o Cerere la Secretariatul liceului, Cerere în care soliciţi recunoaşterea notelor respective.
Iar în sesiunea următoare vei da examen doar din proba/probele rămasă/rămase...

ATENŢIE : BAC-ul se dă gratuit timp de 2 sesiuni!
Din a 3-a sesiune TREBUIE să PLĂTEŞTI!

"III. CUANTUMUL TAXELOR PENTRU SUSȚINEREA EXAMENELOR DE FINALIZARE A STUDIILOR
III.1. Examenul de bacalaureat a) Candidaţii din promoţii anterioare, care au susţinut de cel puţin două ori examenul de bacalaureat și care se prezintă la toate probele examenului de bacalaureat achită suma de 230 lei; b) În celelalte cazuri, stabilirea sumei de plată pentru examenul de bacalaureat se face diferenţiat, în funcţie de numărul probelor pe care le susţine candidatul, luându-se în calcul toate cheltuielile necesare examinării fiecărui candidat, cu aplicarea prevederilor articolelor 3, 4, 36 și 37 din Metodologia de organizare şi desfăşurare a examenului de bacalaureat, aprobată prin OMECTS nr. 4799/2010, valabilă şi pentru anul şcolar 2013-2014, conform prevederilor OMEN nr. 4923/2013. III.2. Examenul pentru obţinerea atestatului de către absolvenţii claselor de matematică-informatică, intensiv informatică, ai claselor cu studiu intensiv şi bilingv al limbilor străine şi cu predare în limbile minorităţilor, ai claselor cu profil pedagogic, specializarea învăţători – educatoare: Pentru candidaţii proveniţi din unitățile de învăţământ acreditate, care au susţinut în anii anteriori de cel puţin de două ori examenul, precum și pentru candidaţii proveniţi din învăţământul particular autorizat să funcționeze provizoriu taxa de examen se stabileşte la nivelul fiecărui inspectorat şcolar judeţean / al Municipiului Bucureşti, luându-se în calcul toate cheltuielile per candidat." - SURSA :
http://media.hotnews.ro/......n-2014.pdf

http://www.isjcj.ro/......3-2014.pdf

Dacă NU depui o Cerere de recunoaştere a mediei, atunci vei da BAC-ul la toate cele 3 materii!

Toate cele bune!

| AntoniSoulesOne a răspuns:

Probabil la toate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In cazul in care nu promovezi una din probele Bacalaureatului in urmatoarea sesiune NU esti obligat sa reiei fiecare examen decat la materia(iile) la care air cazut.

La fiecare materie trebuie sa obtii macar nota 5 pentru a putea promova materia resp. cat si bacalaureatul.

Media tuturor probelor (scrise) de la bacalaureat trebuie sa fie minim 6 pentru a putea promova.

Succes!

| dragosh57 a răspuns:

Dai bacul la cele la care ai picat, de ex daca la romana iei 5, mate 5 si geografie 8, iei bacul, important e sa ai media finala 6.00, nu 5.99

| AlinJmP explică (pentru dragosh57):

Da dar eu nu am intrebat asta. Eu nu intru in bac acum in iunie sau iulie, raman la mate corigent, ma duc in vara sa dau corijarea si in toamna dau Bacul asta de toamna. Vreau sa stiu, daca nici in toamna nu iau bacul si pic la o materie sau 2, urmatorul an cand o sa dau bacul o data cu promotia care o sa vina, o sa dau tot bacul sau doar la alea care am picat?

| dragosh57 a răspuns (pentru AlinJmP):

Dai in orice sesiune la materiile care nu le-ai luat

| dragosh57 a răspuns:

Cu toate ca nu speri dar se poate, pune mana pe carte si mananc-o, rupe-o, dovedestei profesoarei ca meriti sa intri in bac, nu te impaca cu ideea, eee las, asta e! nu! pentru ca o sa treaca timpul, te dai dupa altele, uiti. Sa iti mai spun ceva, in toamna sunt lichele din anii anteriori care se bazeaza pe noroc, se duc la plesneala si o sa te trezesti ca poti sa copiezi dar nu ai de la cine. Posibil ca iti rezolvi bacul intr-un an juma