| aXy99 a întrebat:

Nu vreau sa fiu rautacios, daaaar...

Inainte sa postezi o intrebare trebuie sa respecti anumite reguli. Prima este urmatoarea:
1. Respecta regulile de gramatica: - fiecare propozitie incepe cu litera mare
- nu sunt permise prescurtari de tipul "k", "dk", "nu stiu", etc...
- evita emoticoanele si semnele de punctuatie excesive: "happy", "big grin", etc...

Apropo de gramatica si punctuatie, de ce este o virgula inainte de "etc" (care inseamna "et caetera"="si altele")? Si de ce (3) puncte de suspensie? Era suficient unul ca doar nu spui: "Mere, caise, nectarine si altele...(3 puncte de suspensie). Daca tot faci niste reguli de punctuatie, atunci cand le scrii, RESPECTA-LE! N-am dreptate?

PS: N-am spus-o (scris) in nume de rau.

6 răspunsuri:
| Sn4k3 a răspuns:

Nu stiu e prescurtare?

| aXy99 explică (pentru Sn4k3):

"etc" este abreviere de la "et caetera" care inseamna "si altele", deci nu este nevoie de virgula. Este GRESIT sa pui virgula inainte de "etc".

| Sn4k3 a răspuns (pentru aXy99):

Ce? laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se pune virgula inainte de etc.Etc reprezentant celelate exemple care normal ca se scriu cu virgula intre ele.De pilda lup, capra, baiat fata, etc. Unde etc ar insemna alte cuvinte asemanatoare celor ce am scris.Si daca in etc asta intra mai multe cuvinte despartite prin virgula.

| aXy99 explică (pentru anonim_4396):

Am explicat cat am putut de bine ca "etc" inseamna "et caetera" si se traduce prin "si altele", iar intr-o enumeratie care se termina cu "si altele", nu se pune virgula inainte de ulitmul termen pentru ca este acel "si" care impiedica folosirea virgulei. Uite, daca ti se pare ca nu explic prea bine, voi cauta pe google si iti voi da link: https://bucatidincarti.wordpress.com/......a-lui-etc/

| GaboruGGG a răspuns:

Sincer nici nu am citit prea bine acele reguli, acum le citeam si zic ca ai dreptate.