| alexandruu97 a întrebat:

Nume predicativ exprimat prin substantiv propriu caz acuzativ?

Răspuns Câştigător
| IoanaOana a răspuns:

Acest copil este Alexandru.

5 răspunsuri:
| Piinkyy a răspuns:

Copilul a devenit doctor.

| Bibiuca a răspuns:

Haina este pentru Ioana.
Numele Predicativ sta in acuzativ cand intre verbul copulativ si subst respectiv este o prepozitie specifica

| didiDia a răspuns:

Raspunsul care a primit funda nu este corect. In acest raspuns, numele predicativ este exprimat prin substantiv propriu in cazul Nominativ, nu Acuzativ. Raspunsul corect si care merita funda este cel dat de xGabitsaAx. Pe viitor nu mai da funda unui raspuns gresit, mai Alexandru. Daca o persoana scrie o propozitie despre cineva cu numele tau, nu inseamna ca acel lucru este corect.

| Bibiuca a răspuns (pentru didiDia):

Multumesc pentru sustinere didiDia, sper ca pe viitor sa fie mai atent la alegerea corectawinking

| Scumpz_Nelly_1995 a răspuns:

A ajunge dati-mi va rog o propozitie in care sa fie nume predicativ..nu stiu daca exprimarea mea este corecta dar acum am invatat si noi aceste tipuri de lectie si.