| ali7777777 a întrebat:

O intrebare de chimie.Ce indica in general un ion colorat?

Răspuns Câştigător
| aladinbeci a răspuns:

Ali, sincer sa fiu mi se pare cam vaga intrebarea ta. Nu stiu exact la ce anume te referi. Exista cazuri cand culoarea pe care o are o solutie poate indica prezenta unui anumit ion. De ex. o solutie de culoare violet poate indica prezenta anionului MnO4-, dar nu poti fi sigura de prezenta lui pana cand nu faci niste reactii chimice de identificare a lui, ca sa-ti indice precis daca este sau nu prezent acolo anionul MnO4-. Asemanator cu asta, o culoare portocalie a unei solutii poate indica prezenta ionului Cr2O7 2-, dar nu poti fi sigura de prezenta lui pana nu faci niste reactii de identificare a acestui anion.
Daca ai posibilitatea, poti consulta un manual de chimie analitica, mai ales partea calitativa, sa vezi ce inseamna grupele de cationi si anioni, reactivi de grupa, scheme de separare si reactii de identificare.
Nu stiu daca asta cereai tu in intrebare, dar altceva, la felul cum e formulata intrebarea ta, nu stiu ce sa-ti spun. Bafta!