| Ro_Tudor_1996 a întrebat:

Pana cand primesc alocatia, am terminat acum clasa a XII a?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca ai implinit 18 ani si ai terminat cl. a XII nu mai primesti alocatie de stat pentru copii.

| Ro_Tudor_1996 explică (pentru Ioandelasal):

Frate am inteles caa primesc alocatie pana in August big grin

| Ioandelasal a răspuns (pentru Ro_Tudor_1996):

Daca in luna august implinesti 18 ani atunci beneficiezi de alocatie si in aceasta luna.
Conform L.61/1993, rep. in 2012, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART.1.(1) Se instituie alocaţia de stat pentru copii ca formă de ocrotire a statului acordată tuturor copiilor, fără discriminare.
  (2) Beneficiază de alocaţie de stat pentru copii toţi copiii în vârstă de până la 18 ani.
  (3) Alocaţia de stat pentru copii se acordă şi tinerilor care au împlinit vârsta de 18 ani, care urmează cursurile învăţământului liceal sau profesional, organizate în condiţiile legii, până la terminarea acestora.
  (4) Tinerii prevăzuţi la alin. (3) care repetă anul şcolar nu beneficiază de alocaţie de stat, cu excepţia celor care repetă din motive de sănătate, dovedite cu certificat medical."
"(6) Dreptul la alocaţia de stat pentru copii încetează începând cu luna următoare celei în care nu mai sunt îndeplinite condiţiile de acordare."
"

| darrio2007 a răspuns:

Pana implinesti 18 ani. Apoi, adio alocatie!

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Bănuiesc că te referi la Alocaţia de stat şi că ai împlinit 18 anişori happy

ULTIMA alocaţie a fost cea aferentă lunii Mai 2015 şi ai primit-o în luna Iunie 2015!
Alta NU mai primeşti.

Toate cele bune!

| Rall_Raluu_1996 a răspuns:

Din moment ce ai terminat clasa a XII a, nu o sa mai primesti alocatie.