| andreeadaiana2000 a întrebat:

Pentru cei care am fost a 8 a am niste intrebari deoarece anul acesta o sa fiu clasa a 8 a :
1)E grea clasa a 8 a decat a7a?
2)La mate materia va fi mai grea la geometrie sau algebra?
3)Cat de mult trebuie sa invat pentru examene?;(
4)Cum as putea sa-mi programez timpul stiind ca am si ore suplimentare? (adica sa ma mai odihnesc si eu si sa nu invat toata dupa -amiaza p.s dar in acel timp sa-mi invat la toate materiille si ajung acasa pe la ora 15:00)
5)La banchet este frumos?
6)Pentru poza de la album cam cum ar fi potrivit sa ma imbrac? Dar pentru festivitate si banchet? happy

11 răspunsuri:
| vali1985 a răspuns:

1.Putin
2.Geometrie(formule multe), Algebra va fi cu functii, operatii cu litere
3.Foarte mult daca doresti note mari
4.1-2 ore pe zi sau in weekend
5.Da e foarte frumos happy
6.Cum doresti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1) E cam la fel. Singura materie in plus pe care o ai e latina.
2) In opinia mea, la geometrie e mai greu.
3) Depinde ce note vrei sa iei. Eu nu aveam pretentii mai mari de 6 asa ca n-am invatat mai deloc si am laut 7, 92 (media).
4) Nu inteleg, fii mai explicita.
5) Mie nu mi-a placut. Prea multi colgei dobitoci si prea multe manele.
6) Poza de album si festivitate? Ce-s astea? Eu n-am avut asa ceva. Cat despre banchet, toate colegele mele s-au imbracat cu rochii, unele mai urate ca altele, dar poate tu vei alege intelept.
"Succesuri".

| Marrythenight a răspuns:

1.A8-a e mai usoara, nu mai faci anatomie, care e destul de greuta pentru clasa a7-a.
2.La algebra va trebui sa te straduiesti sa intelegi cum sta treaba cu functiile, probleme " inspirate " din viata reala. Drumul are x km. Ion merge y km in prima zi, a doua zi doua treimi din prima zi. A treia zi, N km. Aflati cati km a mers in fiecare zi. Intelegi? happy la geomtrie e cam la fel, cu problemele practice.Vei face geometria in spatiu, e super frumoasa, trebuie sa inveti ariile, si sa stii cateva definitii despre fiecare poligon in parte.
3.La ambele materii e bine sa nu ramai in urma cu lectiile, nu te ingrijora, nu vei sta 24/24 cu nasul in carti. La mate fa un portofoliu cu formule, la romana unul cu argumentari de genul liric, epic, dramatic, basm, nuvela, schita, roman. Incearca sa inveti cate un model de argumentare pentru fiecare specie happy
4. depinde de orar.Vei avea timp pentru toate, vei vedea happy
5.Super, amintiri minunate.
6.Pe noi ne-a pus sa venim in camasa, sacou, fusta, balerini. ( fetele) baietii camasa, sacou, cravata

Am terminat in iunie a8-a, eram super stresata cu examenele, ca nu intru unde vreau etc. Am intrat unde am vrut.Nu te strofoca prea tare, mediile vor scadea, ca anul asta.Pentru ca examenul conteaza 75% happy

| andreeadaiana2000 explică (pentru Marrythenight):

Deci si pe anul scolar 2014 -2015 va fi 75 % examenul?

| Marrythenight a răspuns (pentru andreeadaiana2000):

Asa stiu. Nu stiu daca se va modifica.

| hydrantmarian a răspuns:

1. Nu a 7-a e cea mai grea clasa de gimnaziu
2.la geometrie, o sa studiati geometria in spatiu
3.destul de mult, eu am luat 10 la mate si 9.73 romana si am invatat foarte mult
4. puneti orele de pregatire duminica, de la 15 la 18 fa-ti temele. pana la 20 poti invata la mate si romana in plus de la 20 te poti odihni, sambata iti ramane libera sa faci ce vrei.
5.da este foarte frumos. trebuie sa stii sa dansezi populara.
6.intr-o rochie. te imbraci de ocazie.

| andreeadaiana2000 explică:

*au la inceput nu am m-am grabit cand am scris.

| funkiana a răspuns:

1.Nu chiar.
2.Pentru mine a fost mai greu la algebra dar spre final am inceput sa le inteleg pe amandoua foarte bine si am luat o nota maricica desi mie nu imi place matematica. laughing
3.Pai la romana trebuie sa inveti teoria si la mate formulele.
4.Incearca sa fii atenta la ore ca sa inveti lectiile mai repede si acasa doar sa le repeti si cel mai important sa iti faci timp de recreere pentru ca creierul trebuie sa fie odihnit pentru a putea retine.
5.Da,banchetul este cea mai frumoasa parte a anului, descoperi o noua latura a profesorile dar si a colegilor, multa distractie, la mine a fost si mult plans pentru ca noi am fost ca o familie si banchetul ne-a apropiat si mai mult.
6.Pentru album ceva simplu, la festivitat eu am fost imbracata ca la poze iar la banchet ceva foarte simplu o rochita ai mare grija la pantofii daca iti iei cu toc sa ai si balerini sau sandale fara toc ca o sa te doar picioarele.
Mult succes! :*

| andreeaMaria99 a răspuns:

1.Mie, sincer mi s-a parut mult mai usoara clasa a 8-a decat a 7-a.Am avut niste greutati cu geografia deoarece este mai mult de invatat si a trebuit sa dau si teza.
2.Matematica are si ea partile ei frumoase.Algebra nu mi-a prea placut anul asta, dar geometria in spatiu a fost chiar interesanta.
3.La romana trebuie sa inveti o parte din teoria literara dar eu iti recomand sa te axezi mai mult pe operele lirice decat pe cele epice.
5.Nu am fost la banchet, cu toate insistentele colegilor.Nu am vrut pentru ca de-a lungul anilor am avut niste probleme cu anumite persoane, dar am auzit ca a fost dragut.Cu exceptia faptului ca baietii au cam exagerat cu bautura.
6.Noi nu am facut poza la album, asa ca nu as sti sa iti spun.Dar la banchet iti recomand sa te imbraci cum iti place tie.Dar nu exagera cu machiajul. Unele colege ale mele au facut-o, incercand sa para ce nu sunt, si au cam dat-o in bara.

| Shagrath6669 a răspuns:

1) Pentru mine a fost mai usoara.
2) La algebra vei avea ceva bataie de cap cu expresii, iar la geometrie cu figurile geometrice din spatiu. Mi se par de acelasi nivel de dificultate.
3) Reiei ce n-ai inteles din anii trecuti. Repetitia e mama invataturii. happy
4) Asta tine doar de tine, daca faci meditatii.
5) E distractiv, vezi latura profesorilor pe care n-ai apucat sa o observe la scoala.
6) Aici iar tine de tine.winking