| 000iasmina000 a întrebat:

Pentru cei ce au dat Evaluarea Nationala cl 8 ieri.

1.Eu, la exercitiu cu explicarea virgulei, am scris: "Virgula marcheaza coordonarea prin JONCTIUNE la nivelul propozitiei, construind, astfel, o enumeratie."

Cat s-ar scadea pentru faptul ca am scris in plus despre coordonarea si am scris si gresit (trebuia JUXTAPUNERE). In barem scrie ca trebuie doar enumeratie dar presupun ca o sa scada pentru greseala.

2. La exercitiul 5 de la partea II am gasit, pe langa atributiva (care era corect) si o circumstantiala de scop: "pentru a putea fi comentate de voi", ceea ce nu e corect. In barem spune sa indentificam principala si atributiva si ne de punctajul maxm, 4 puncte. Dar eu am scris ceva in plus si gresit...

Pentru ambele exerciti cat credeti ca mi-ar scadea la fiecare?
Multumesc anticipat si va urez succes la mate si la rezultate! big grin

Răspuns Câştigător
| ĄĿiŒ a răspuns:

Conform baremului ar trebui sa fie in felul urmator :
1. Daca nu ai spus juxtapunere iti va scadea macar jumatate, adica 3p dar pentru ca ai spus ca marcheaza o enumeratie ar trebui sa iti dea minim 2p.

2.Vei primi doar jumatate si aici pentru ca ai scris propozitia principala, nu se ia in considerare cea atributiva daca nu e completa.

Succes!

2 răspunsuri:
| Marzipany a răspuns:

Se puncteaza orice varianta corecta ce nu apare in barem.La primul nu ar trebui sa iti scada mult, dar la al doilea exista posibilitatea sa nu iti dea punctaj.

| YoNuTzB98 a răspuns:

La exercitiul cu virgula vei primi 3 puncte si la exercitiul 5 vei primi 2 puncte din 4 happy Funda?