| Adrianetc a întrebat:

Personalitatea se mosteneste genetic? se creaza in anturaje? Se invata? Iti poti modifica personalitatea dupa cum vrei? Argumentati-va raspunsul.

Răspuns Câştigător
| MauriceCorelli a răspuns:

Nimic nu se mosteneste genitic in afara de cateva trasaturi faciale, cateva gene ce influenteaza fizicul ( adica daca ai tai au 1, 94, respectiv 1, 76, tu sigur n-ai sa fii chiar pigmeu).

Absolut tot ce tine de psihicul tau se formeaza cu timpul. Totul depinde mediul in care traiesti.

Ia tu un nigger din cel mai penal ghetou din LA sau Baltimore si plaseaza-l intr-o familie de bogatani negri. Iar dupa ia copilul bogatanilor si plaseaza-l pe el in ghetou. Cei doi se vor dezvolta in functie de mediul in care se afla. Ce e nascut din pisica nu mananca soareci decat daca esti idiot si nu studiezi oamenii de langa tine si comportamentele lor.

Eu unul, desi la baza, introvertit, pot fi foarte usor extrovertit. Desi coleric, pot trece usor in toate cele patru trasaturi de caracter principale. Nimic nu e un dat pe care sa nu-l poti modifica. Personalitatea e cea mai maleabila chestie din lume, e plastilina, daca vrei. Daca esti artagos si tii sa ai caracteristici bine-definite, atunci nu mai e plastilina, e titaniu.

6 răspunsuri:
| WalterWhite a răspuns:

Parerea mea este ca personalitatea ti-o faci singur adica eu gasesc multe diferente intre personalitatea mea si personalitatea parintilor mei.

| Exilee a răspuns:

"Iti poti modifica personalitatea dupa cum vrei?" Nu. Schimbarea personalitatii este un inceput de boala psihica.

| MauriceCorelli a răspuns (pentru Exilee):

Adica ce vrei sa spui, stimabile, ca eu daca fata de X sunt coleric, fata de Y, melancolic, fata de Z, flegmatic si fata de T, sangvinic sau daca pot sa sar fara probleme din stare in stare sunt schizofrenic?

| andrw1929 a răspuns:

Personalitatea ti-o creezi singur... nu este nimic genetic sau altceva!
Parerea mea...
Toate cele bune!

| AiEnmaYuuki a răspuns:

Anul trecut am facut psigologie la scoala si am invatat cate ceva despre subiectul acesta.Nu o primesti de la aprinti deoarece nu sunt date genetice(fizice)care sa poata fi copite.Nu se invata, ea pur si simplu se foarmeaza de-a lungul timpului in functie de deprinderi, si da, de anturajul de prieteni.Desigur ca ea poate fi modificata, dar dupa ce ti-ai foarmat-o, e putin mai greu sa o schimbi. Daca de exemplu ai o personalitate puternica, e greu sa o schimbi. Daca vrei sa citesti mai multe poti intra aici http://www.naturalist.ro/......iorexte-1/ Sper sa te ajute;)

| edda a răspuns:

Eu cred ca depinde foarte mult de mediul in care esti crescut si in care traiesti!