| AuRevoirSimone a întrebat:

Poate cineva sa-mi explice mai exact la franceza acordul participiului trecut?

Răspuns Câştigător
| cosmina05 a răspuns:

Pai e usor, sper sa intelegi:acordul participiului trecut se realizeaza in functie de valoarea lui(verbala, adjectivala sau adverbiala), de auxiliarul cu care se conjunga verbul, de locul si de valoarea compl. determinate si de vecinatatea unui vb la infintiv

De exemplu, cand are val. adjectivala:les fleures achetees(cu accent ascutit pe primul e de la achetees)=florile cumparate...la verb s-a adaugat es deoarece:e se adauga daca e feminin si s daca e la plural

Se face acordul cand ai expesiile:attendu, vu, compris, entendu, etc.iti scriu doua propozitii ca sa vezi cand se face acordul si cand nu, pentru ca mi-e cam greu sa-ti explic ca sa intelegi din fata calculatorului

1)Vu les evenements, il est preferable de nous cacher(nu pot pune accente, dar sper ca stii unde se pun)
2)Les evenements vus de loin ne semblent pas si compliques
deci s-a facut acordul in a 2a prop.deoarece evenimentele vazute pe cand in prima au fost vazute evenimentele

De asemenea, se face acordul cand ai:ci-joint, ci-inclus, ci-annexe, non compris.de exemplu:Veuillez consulter les documents ci-joints

Se mai face acordul cand vb sunt conjugate cu etre... ex:Elles sont parties en France

Cu subiectul on acordul se face la singular atunci cand propozitia are sens generic, dar foarte adesea la plural daca ea se refera la o multime de obiecte concrete.

ex:On est agresse par la publicite.(valoare impersonala)
On est restes bons amis.

Sper ca am fost cat de cat explicita.

1 răspuns:
Alte răspunsuri