Întrebare recomandată | ioanacristina666 a întrebat:

Poate sa imi explice cineva cum se face ca de exemplu pe Venus un an sa dureze cat o zi pe Pamant? Cum se explica asta? In functie de ce ne dam seama?

Răspuns Câştigător
| CuriousStuff a răspuns:

Un an inseamna in cat timp o planeta face o rotatie completa in jurul soarelui.
Venus face o rotatie completa in 224, 7 de zile, nici decum intr-una singura. Deci un an venusian e mai scurt decat un an pamantean. Doar pentru ca valoarea unitatii de masura este alta. Nu sfideaza legile fizicii, in niciun caz.

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu ai auzit niciodata de miscarea de Revolutie? parca se invata prin clasa a 4a

| KodrutZ a răspuns (pentru suntserios):

Las' ca ii explica la religie ce si cum.

| suntserios a răspuns (pentru KodrutZ):

Le zice ca dzeu scutura pamantul care e plat si de aia apar valurile?

| KodrutZ a răspuns (pentru suntserios):

Lasa-ma ca m-a apucat depresia. In tramvai era una pe la vreo 16 ani, estimez, imbracata decent de indecent, cu cracii la vedere, textile destul de putine fara a fi totusi p0rno. Ce citea? Nu-sh ce mizerie de psalmi...

| mont a răspuns:

Pur si simplu timpul,, curge" altfel la distanta fata de soare diferita.