| jmk a întrebat:

Prin ce senzatii, perceptii, constata omul gravitatia?
Dar viteza?

Răspuns Câştigător
| rocket1204 a răspuns:

Omul percepe gravitatia cu ajutorul analizatorului vestibular, adica urechea. La fel si viteza, insa nu te gandi ca putem percepe viteza la propriu sa stim de exemplu 40km/ora. Percepi numai daca ai o viteza mai mare sau mai mica. Acelasi analizator vestibular este responsabil si pentru faptul ca ametesti atunci cand te invarti. Fiziologia este multa si nu pot sa-ti scriu aici eseu despre cum se formeaza aceasta perceptie. Iti recomand sa citesti tu despre analizatorul acustico-vestibular, cuvinte cheie utricula, sacula, cupola vestibulara.

1 răspuns:
| vladionut94 a răspuns:

Atunci cand omu consuma prea multa iarba si isi da seama ca nu traieste pe luna si pe pamant ironic vorbind rolling on the floor