| axelll97 a întrebat:

Profesorii au voie sa treaca un test din semestrul 1 in semestrul 2?(Eu cred ca nu)
Daca nu pot imi puteti spune unde in regulament scrie acest lucru?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu au voie, nu este legal.
Conform art.188, alin.2 din ROFUIP, citez:
"(2) Rezultatele evaluării se consemnează în catalog, cu cerneală albastră, sub forma:
  "Calificativul/data" sau "Nota/data", cu excepţia celor de la nivelurile antepreşcolar şi preşcolar, care sunt trecute în caietul de observaţii şi ale celor de la clasa pregătitoare, care se trec în raportul anual de evaluare."
Fata de aceasta prevedere rezulta ca notele se trec in catalog la data cand au fost acordate, respectiv in semestrul cand au fost acordate.

3 răspunsuri:
| MadagasHardwell a răspuns:

Normal ca nu au voie

| axelll97 explică (pentru MadagasHardwell):

Pai pe noi ne-a intrebat daca vrem sa ne treaca testul in semestrul 2 eu am zis ca vreau in semestrul 1 ca oricum daca iau o nota de la 2 la 9 nu imi influenteaza media si ea a zis ok... atunci ti-l trec in semestrul 2(nu glumea si a inteles ce am zis)
deci daca ai putea sa imi zici daca gasesc in regulamentul scolar ceva ce sa ma ajute

| MadagasHardwell a răspuns (pentru axelll97):

Nu stiu ce sa zic, nu m-am confruntat cu problema asta pana acum. Dar ma gandesc atunci cand iti va trece nota, pe ce data o va pune? E logic ca nu are voie sa o puna pe data in care ai dat testul pentru ca l-ai dat in semestru I.