| Xname a întrebat:

Pt academia de politie, ce profil de liceu e cel mai bun?

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
10 răspunsuri:
| vlad93fcv a răspuns:

De obicei liceul sportiv, ai nevoie de conditie fizica, pentru probele la care vei fi supus / supusa pentru admitere la academie!

| cornculapte a răspuns:

Liceul militar e cel mai bun. Dar daca vrei sa mergi la un liceu obisnuit, la Filologie e cel mai potrivit pentru ca doar acolo faci mai intens materiile care iti trebuie pentru admitere la politie si anume gramatica limbii romane (se face doar la Filologie), limba engleza si istorie. Cu sportul e mai greu pentru ca faci foarte putin, dar oricum e cam la fel la toate profilele, doar daca nu te duci la profil de sport, dar nu are rost ca atunci ce faci cu restul materiilor? Pentru sport poti sa-ti angajezi un profesor particular eventual in ultimii doi ani de liceu sau doar in ultimul, care sa te pregateasca pentru academie. Succes.

| KeepCalm a răspuns:

La liceul militar

| Xname explică:

Pai, la liceul sportiv nu am de gand sa ma duc deoarece tot ce se face acolo e doar sport iar celelalte materii-zero, Iar la liceul sportiv nu prea... e cam departe, eu sunt din galati si la mine in oras nu e niciun liceu militar. La alt profil? de exemplu cineva mi-a zis ca la stiinte sociale ar ajuta un pic pentru academie. Ce materii sunt predate la stiinte sociale?

| Xname explică:

Am auzit ca intre stiinte sociale si filologie nu e mare diferenta : amandoua sunt umane, doar ca la stiinte sociale nu se da teza la latina ci se da la logica (in a 9a)

| cornculapte a răspuns:

Despre teze nu prea stiu, da ce conteaza acum? Latina, logica... tot le scoti tu cumva, nu-ti face probleme. Nu e mare lucru in liceu, nu inveti de te rupi. Daca sunt aceleasi materii, na. Poti sa-l alegi pe oricare.

| technics a răspuns:

Poti sa faci orice liceu vrei...de exemplu cunosc pe cineva care e la liceul de muzica si va da la medicina...
Faci ce vrei, succes!

| Blosssom a răspuns:

Stiinte sociale

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Filologia normal

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stiinte sociale