| anonim_4396 a întrebat:

Pt cei care dati bacul luni: de unde invatati? Eu sunt foarte stresata, nu stiu din ce autori o sa avem. Am vazut cativa(am facut niste variante, dar nu ne da din alea). In afara de Mircea cartarescu, mircea eliade, ce mai poate sa cada? Oare sunt cei de anul trecut? Am inteles ca trebuie sa vorbim mai detaliat despre subiectele alea. Mi-e foarte frica. Sunt mai timida si o sa ma blochez. Nu pot vorbi mult despre un anumit subiect. De exemplu daca imi cade sa vorbesc despre lectura, sau despre altceva, vorbesc sau scriu cam 4-5 randuri, si nu imi mai vine nimic in minte. Nu sunt prea comunicativa. Am incurcat-o.

4 răspunsuri:
| Kassandra1408 a răspuns:

Stai calma, nu trebuie sa inveti de nicaieri, trebuie sa fii doar putin creativ;) Te ajut eu
http://www.ebacalaureat.ro/articol-Subiecte_oral_bac_2010-73.htmlariantele se iau de aic :ihttp://www.ebacalaureat.ro/......10-76.html
Uite cum am rezolvat de 10 varianta 5 :
Autorul textului este ANton Holban, iar fragmentul citat apartine operei Ioana.Asfel, situatia de comunicare este una fictiva, care vizeaza o realitate posibila, verosimila. Acest roman prezinta atat gratuitatea artei cat si inflexe in plan abstract, naratorul, si in plan concret, adresandu-se cititorului.
Conform schemei lui Jacobson din 1960, functia principala a textului este conativa, acentul punandu-se pe receptor, dar si referentiala, de cunoastere.
Acest text se adreseaza atat unui cititor specializat cum ar fi un filolog, sau un alt scriitor dar si unui rezeptor neintiat in aceste taine, precum elevii.Ar fi putut aparea in orice cotidian, pe n blog al autorului, sau intr-o revista de opinia ca Dilema Veche.
La nivelul discursului se remarca verbele la prezentul etern, fapt ce sugereaza ca viata e inepuizabila, determinand feeria iluzorie a trecutului si viitorului.

Daca stii structura asta, iei garantat experimentat!
Multa bafta@! :*

| withoutme a răspuns:

Profa mea a zis ca luceafarul, ion, moara cu noroc, morometii, enigma otiliei sunt toate pentru bac.

| withoutme a răspuns:

Cea mai buna carte de argumentari si caracterizari este literatura romana, eseul editura art.este foarte buna cartea.tot din ea invat si eu.

| kally a răspuns:

Si eu am bacu' luni big grin si sincer nu ma prea stresez.Eu invat dintr-o
carte scrisa de proful meu de romana se numeste "Limba si Comunicare" de unde ne-a dat sa invatam textul argumentativ si stilurile(cele 5) cu aplicabilitate pe niste texte.De fapt la bac asta o sa ne dea...sa comentam noi un text pe baza caracteristicilor fiecarui stil in parte si sa ne spunem parerea despre acel text. N-o sa fie din comentarii, specii literare sau ceva de genu.Si nu te speria! o sa vezi totul o sa fie bine! chiar daca nu vorbesti foarte mult, bacul tot l-ai luat cu un calificativ. Important e sa vorbesti, orice, numai sa vorbesti, sa demonstrezi ca ai acesta competenta!
oricum, daca nu te-am lamurit in privinta subiectelor contacteaza-ma si iti timit material!happy