| anonim_4396 a întrebat:

Puteti descifra cuvantul asta? "mrxipmkirx" indiciu 4 litere

Răspuns Câştigător
| Hinata1999 a răspuns:

Deci nu am văzut ce ai scris. Am căutat pe internet cum se afla si am aflat înainte. big grin Sincer mi-a plăcut codul asta, am sa îl retin. big grin

38 răspunsuri:
| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Da, inseamna ''ma doare-n pix''

| KnowEverything a răspuns:

Pai. nu trebuia precizat cum sa te deplasezi in alfabet? Adica intotdeauna te deplasezi inapoi? mrxipmqkirx

a b c d e f g h I

| KnowEverything a răspuns (pentru KnowEverything):

In primul comentariu voiam sa iti arat cum am facut eu, dar na, nu a mai aparut ce trebuia sa apara laughing
Si in al doilea cumentariu, unde e tongue, acolo scrie P laughing

| KnowEverything a răspuns:

Si mai stiam eu un cod de genul asta dintr-o problema de informatica.

Fiecare litera din cuvant, avea un indice (sau corespondent, ii zici cum vrei) un numar, iar fiecarui numar ii corespunde o litera din alfabet. Pentru a descoperi cuvantul, trebuia sa aranjezi in ordine alfabetica literele din cod, pentru a avea numerele aranjate cum trebuie, iar apoi, inlocuiai numerele cu literele corespunzatoare.

Spre exemplu, alfabetul e asta si ii corespunde fiecarei litere, numarul(poti pune absolut orice numar vrei, eu am pus 1, 2, 3... 26 doar ca sa intelegi) :
a1, b2, c3, d4, e5, f6, g7, h8, i9, j10, k11, l12, m13, n14, o15, p16, q17, r18, s19, t20, u21, v22, w23, x24, y25, z26.

Si avem codul tongue18X3A16O1. Literele sunt PXAO, ordonate, AOPX, codul devine A16O1P18X3 numerele fiecarei litera 16 1 18 3, cuvantul este PARC.

Sper ca ai inteles laughing

| Johnny69 a răspuns (pentru KnowEverything):

Interesant codul tau

| Hinata1999 a răspuns:

Cuvântul e in romana sau in engleza?

| Hinata1999 a răspuns:

Atunci e in spaniola? laughing Ok, e in romana.
Pana acum am găsit numai nume de fete:
Mimi
Miki
Mai caut si alte cuvinte care sa nu fie nume.

| Johnny69 a răspuns:

Nu

| Johnny69 a răspuns:

Nu e in nici o limba straina

| Johnny69 a răspuns:

Cuvantul asta nu are legatura nu nume de persoane si nici nu este format din 4 litere. Este un cod incearca sal descifrezi.

| Hinata1999 a răspuns (pentru Johnny69):

Stai putin, atunci la ce se refera indiciul? Atunci cuvântul este format din toate literele de acolo sau doar o parte din ele?

| Johnny69 a răspuns:

Au rolul lor literele de acolo la fel si indiciul. Nu mai incerca sa compui cuvinte cu literele acelea.

| Johnny69 a răspuns:

Mai incearca

| Hinata1999 a răspuns (pentru Johnny69):

Uite la ce m-am gândit eu: In total avem 10 litere, dintre care 4 se repeta. Sincer eu cred ca indiciul vine de la grupurile astea. Le reducem si ajungem la 6 litere. PMKIRX. Ciudat e ca fix primele 4 se repetau. Am ajuns la astea sase si acum mă gândesc ce metoda sa folosesc sa aflu cuvântul. M-am gândit sa le scriu din 4 in 4 dar se repeta literele asa ca mai căutat alta varianta. Am avut o idee stupida cu reducerea sau e bine?

| Hinata1999 a răspuns (pentru Hinata1999):

Caut*

| Johnny69 a răspuns (pentru Hinata1999):

Interesanta idee dar nu. Uite iti dau alt indiciu :alfabet. Succes

| Hinata1999 a răspuns (pentru Johnny69):

Nu-i o idee rea. S-ar putea sa mearga. Stai sa vad.

| Hinata1999 a răspuns (pentru Hinata1999):

Am o întrebare: pot sa pun literele care se repeta una după alta sau le liau una cate una?

| Hinata1999 a răspuns (pentru Hinata1999):

Iau*

| Johnny69 a răspuns (pentru Hinata1999):

Ai cuvantul:mrxipmkirx, indiciu:4 litere, alfabet

| Hinata1999 a răspuns (pentru Hinata1999):

La ce m-am mai gândit acum: am insirat toate literele din alfabelsi am ajuns la o alta ordine. 1. I 2. M 3. P 4.R 5.X 6. Y Plus ca nu cred ca mai e valabila chestia cu din 4 in 4 pentru ca mi se repeta literele...Desi tind sa cred ca e buna fiind grupurile alea doar ca nu am aflat ordinea.

| Johnny69 a răspuns (pentru Hinata1999):

Vrei solutia?

| Hinata1999 a răspuns (pentru Hinata1999):

Ds fiecare data mi se repeta litera "P". Chiar mi se pare putin dubios? laughing Am încercat pana acum cam 3 metode de decodificare care îl au in componenta pe 4. Dar acel "P" îmi da de furca. laughing

| Hinata1999 a răspuns (pentru Hinata1999):

Nu stiu ce sa zic. Mai ai un indiciu? Mă chinuiesc de o ora la codul asta.

| Hinata1999 a răspuns (pentru Hinata1999):

Sincer am impresia ca e ceva simplu dar nu mi-am dat seama încă de ce.

| Johnny69 a răspuns (pentru Hinata1999):

Ex c=g

| Hinata1999 a răspuns (pentru Hinata1999):

Staaai putin. Am obtinut o chestie corecta.
IRMXPYRIXM
Am pornim de la IMPRXY. Le-am luat din patru in 4 doua cate doua. Nu se repeta nimic si sincer cred ca e corect chiar daca tu ai alta varianta pentru ca nu aveam nici o restrictie la chestia cu perechile si are si acel 4.

| Hinata1999 a răspuns (pentru Johnny69):

Deci tot ceva cu din 4 in 4...Inteleg ce vrei sa zici dar sincer mă cam si presează timpul acum asa ca as prefera sa vad solutia. Sunt chiar curioasa sa vad cum ai rezolvat tu. big grin

| Johnny69 a răspuns (pentru Hinata1999):

Cifrul lui Cezar

| Hinata1999 a răspuns (pentru Johnny69):

Sincer mă depaseste chestia asta. Am 15 ani si nu am auzit pana acum de cifrul lui Cezar. Probabil te referi la împăratul roman dar nu am stiut ca a avut un cifru. Poti sa îmi explici putin sau e prea complicat?

| Johnny69 a răspuns (pentru Hinata1999):

Mrxipmkirx=Inteligent asta este raspunsul

| Hinata1999 a răspuns (pentru Hinata1999):

Inteligent! big grin Daca nu îmi spuneau de cod nu stiu daca mi-as fi dat seama.

| Johnny69 a răspuns (pentru Hinata1999):

Este un tip de cifru al substituției, în care fiecare literă din textul inițial este înlocuită cu o literă care se află în alfabet la o distanță fixă față de cea înlocuită. De exemplu, cu o deplasare de 5 poziții, A este înlocuit cu D, Ă devine E și așa mai departe

| Johnny69 a răspuns (pentru Hinata1999):

Ma bucur happy

| Hinata1999 a răspuns (pentru Hinata1999):

Dar chiar mă simt super pentru ca l-am aflat înainte sa îmi spui solutia.

| Johnny69 a răspuns (pentru Hinata1999):

Sti tu alt joc de cuvinte?

| Hinata1999 a răspuns (pentru Hinata1999):

Deci nu am văzut ce ai scris. Am căutat pe internet cum se afla si am aflat înainte. big grin Sincer mi-a plăcut codul asta, am sa îl retin. big grin

| AtomicTH a răspuns:

Mr pm ir? cv de genu. laughing?