| euuuuuuuuuuuu a întrebat:

Puteti sa imi faceti si mie o descriere subiectiva si una obiectiva de cateva randuri?

Răspuns Câştigător
| TraficantDeVise10 a răspuns:

Descrierea subiectiva - se face la persoana I:
Eu sunt o persoana buna, matura si inteligenta.Am simtul umorului, sun amuzant.Imi place sa ies cu prietenii, sa fac sport si sa mananc....Imi place sa aflu lucruri noi despre prietenii mei.Imi place sa ma distrez.

Descriere obiectiva - se face la persoana IIIsadde ex:Alina)
Alina este o fata frumoasa, desteapta dar putin obraznica.Ea are multe calitati, si putine defecte.Este amuzanta si usor de pacalit.Ea prefera sa stea sa citeasca o carte decat sa iasa sa se distreze.Este o persoana agreabila.

Ceea ce e de retinut este ca descrierea subiectiva se face la persoana 1, iar autorul se implica direct("eu am facut","eu am fost" etc.).In descrierea obiectiva sunt prezente verbe si pronume de pers. 3.Autorul se implica indirect.("El a fost"
,"el a mancat","el a facut"... etc)
Sper ca te-am ajutat sa intelegi!

| Gortan_Robert_1996 a răspuns (pentru TraficantDeVise10):

Mersi m-ai ajutat acum sa vad daca iau si 10!
winking daca iau 10 idi dau funda la un raspuns de al meu

9 răspunsuri:
| LauraMB a răspuns:

Serios?!
In functie de gradul de implicare a emitatorului in zugravirea aspectelor respective, descrierea poate fi:
1. obiectiva (neutra) – ofera informatii cu privirea la obiecte, cladiri, persone, obiective turistice etc;
2. subiectiva - impresiile celui care descrie sunt exprimate direct sau numai sugerate.
so?! daca descri o padure folosind figuri de stil inseamna ca nu e subiectiva?! nu trebuie sa fie neaparat la pers 1 eu cred ca tu nu ai facut nici o descriere subiectiva acolowinking

| ramonika12 a răspuns (pentru LauraMB):

Bravo laura asa e big grin big grin

| cristimihailov a răspuns:

Subiectiva:
- o fata frumoasa.
obiectiva:
- o fata.

| xxxSecretDiscretxxx a răspuns:

Mda nu se face la pers I si la A II-a si la a III-a

| xXxDragosHHHxXx a răspuns:

Laura! adevarat big grin

| Ionutzuuuu a răspuns:

Dupa parerea mea Laura are dreptate

| Gortan_Robert_1996 a răspuns:

Mersi ma-i ajutat acum sa vad daca iau si 10!
winking daca iau 10 idi dau funda la un raspuns de al meu

| 19998 a răspuns:

Pai afla definitia descrieri : subiectiva si obiectiva!