| RibbellaaInk a întrebat:

Puteti sa-mi spune-ti si mie ce cuprinde profilul real (toate materiile) si ce cuprinde profilul uman (toate materiile)? si dupa parerea voastra care esti mai usor?

8 răspunsuri:
| EvilThoughts a răspuns:

Eu sunt la uman, pe filo-bilingv engleză.
Am 5-6 ore de engleză pe săptămână, 2 de mate și 2 de fizică, 1 de chimie și 1 latină, biologie și sport, 2 de franceză, istorie, logică și geografie. Asta ar fi așa, în mare.
Îmi place și mi se pare destul de ușor.
Mi se pare mult mai greu la real, unde faci mate, fizică și chimie la greu.
Acum depinde unde vrei și unde îți place, dar, mai important, spre ce ai tu înclinație.

| iamSeBy a răspuns:

La real sunt mai multe profile: mate-info, turism si alimentatie si mai sunt si altele. Daca le ai cu matematica iti recomand mate-info, daca nu, umanul e varianta cea ma buna. La mate-info ai cam aceleasi ore pe care le faci si in generala, la uman si la alte profile ai scoase niste materii si bagate altele in locul lor

| rememberme24 a răspuns:

Profil real:
-mate -info : matematica, intensiv
(informatica sau engleza),fizica, chimie,biologie,romana,istorie,franceza e etc(nu se insista foarte mult decat pe mate si informatica/engleza)
-stiinte ale naturii-chimie,fizica,biologie,matematica,romana,engleza,franceza etc(se insista pe fizica,chimie si biologie si nu dai bacul la mate)
Profil uman:
-filologie-romana, latina, engleza,
franceza, un optional(spaniola sau germana) istorie, mate(pana intr-a 10a)geografie,logica etc(se insista pe romana si limbile straine,nu dai bacul la mate)
-stiinte sociale:romana,istorie,logica, filosofie, psihologie, geografie, mate etc
Mai greu este la mate-info(cine vrea la acest profil trebuie sa stapaneasca foarte bine matematica), dar nici la filologie nu te poti duce daca nu ai talent la scriere(la literatura)sau daca nu iti surade ideea de a invata 4 limbi straine (dintre care una moarta ca latina).
Gandeste-te ce iti place sa faci:daca esti atrasa de matematica, fizica, biologie sau chimie du-te spre real, daca iti plac limbile straine, psihologia sau romana du-te spre uman

| RibbellaaInk explică (pentru rememberme24):

La fizica am 10 la chimie am 10 bio nu am cine stie ce note bune ca e profesoara ff exicenta...da am citit toate revistele corpului uman deoarece chiar imi place mult medicina, si la mate..hm 6-7-8 plus ca fac pregatire de 2 ori pe saptaman si nu cred ca e o problema, si nu stiu mi-e frica totusi am auzit persoane care se baga pe mate info..si ma gandesc ca e mult mai greu decat stiinte.sad si ca cu timpul de obisnuiesti poate o sa ti se para greu primul semestru dar ne obisnuim.ce sa fac?

| rememberme24 a răspuns (pentru RibbellaaInk):

La mate-info intr-adevar, matematica ce se preda este destul de grea si se ingreuneaza tot mai mult in fiecare an pana in clasa a 12 a.La stiinte ale naturii matematica este mai usoara si nu dai bacul din ea, insa dai din fizica si biologie(trebuie sa inveti pe rupte la biologie, chimie, fizica...)
O prietena de-a mea avea la mate in generala media 10, si la liceu, pe mate-info, a inceput de la 7 (cu un profesor foarte exigent). Dupa primul smestru s-a obisnuit cu materia, a inceput s-o toceasca practic, si a luat si 9 si 10...deci,daca tu crezi ca poti toci matematica sa o stii la perfectie, poti incerca la mate-info(trebuie sa stii foarte bine si engleza), daca nu, du-te spre stiinte ale naturii...
Gandeste-te ce materii iti plac si cam spre ce meserie te-ai indrepta spre viitor...gandeste-te spre ce ai tu inclinatie, la ce ora te pui in banca cu drag, fara sa astepti sa sune clopotelul

| RibbellaaInk explică (pentru rememberme24):

Nu inteleg de ce mi-ai spus de mate info din moment ce eu vreau la stiintele naturi.laughing

| rememberme24 a răspuns (pentru RibbellaaInk):

Am inteles eu gresit din ce ai scris tu...scuzebig grinbig grin
Daca vrei la stiinte ale naturii si te descurci bine la fizica, la chimie si la biologie, atunci du-te acolo. Oricum, si mie mi se pare un profil destul de atragator(si eu tot spre el ma indrept). Primul semestru va fi mai greu(cum ai zis), dar dupa ce te obisnuiesti n-o sa fie o problema...

| UnDeadMan a răspuns:

Profilul real matematica la greu, mai ai si fizica, chimie si alte materii grele.La uman romana, intensiv eng sau ce alegi tu, matematica 2 ori pe saptamana si din clasa a 10-a nu o mai ai.Eu cred ca la uman e mai bine.