| nebunel a întrebat:

Rezumat la, Moara cu Noroc, unde pot gasi?

5 răspunsuri:
| sensa a răspuns:

In cartea "moara cu noroc".o citesti si apoi vei stii si rezumatulwinking

| Biiannca a răspuns:

Pe google.

| DutuAndrei a răspuns:

Rezumatul este luat de pe https://www.temalaromanaonline.com/rezumat-2-moara-cu-noroc,mai gasesti acolo variante de rezumat daca asta nu e bun.

Ghita hotaraste sa se mute la Moara cu Noroc, deoarece nu ii mai mergea bine cu slujba de cizmar, Se muta acolo cu Ana, sotia lui, cei doi copii si soacra lui. Nu dupa mult timp apare Lica, un om bogat si influent, care il intreaba pe Ghita de niste oameni. Desi intimidat la inceput, acesta nu vrea sa i raspunda, dar vorbeste soacra lui in locul sau. Lica il insarcineaza pe Ghita sa i spuna de fiecare om care trece pe la Moara cu Noroc. Dupa acest incident, Ghita isi cumpara caini si o sluga pentru a se apara de Lica, constient de influenta si de pericolul sau. In scurt timp, Lica il implica in niste afaceri necurate pe Ghita, dar acesta nu avea incotro pentru ca depindea de Lica sluja lui la Moara cu Noroc. In incercarea de a scapa de el, se imprieteneste cu un politist si ticluiesc un plan sa l demaste pe Lica. Ghita este nevoit sa isi foloseasca sotia drept momeala, constient ca Lica se uita lung dupa ea. A doua zi insa, Lica pleaca devreme de la Moara cu Noroc, inainte ca Ghita sa apara si sa l demaste, deoarece purta niste bani necurati la el. Constientizand ca o pierduse pe Ana, acesta o omoara. Apar si oamenii lui Lica si il omoara pe Ghita, dupa care dau foc la Moara cu Noroc. Politistul inceraca sa l prinda pe Lica, dar acesta se izbeste cu capul de un copac, murind pe loc. Soacra lui Ghita priveste de la departare intreg spectacolul, dand vina pe destin pentru felul in care s au intamplat lucrurile.