| Th3AbSinTh3 a întrebat:

S-a publicat undeva o lista cum se corecteaza lucrarile de la bac(in ce judet se corecteaza ale mele si judetul meu pe ale cui le corecteaza)? Credeti ca vor fi influentate de politica, de exemplu in judetul meu e la putere un anumit partid si in judetul in care mi se corecteaza e alt partid...

2 răspunsuri:
| AnonimaOk a răspuns:

Tu nu ai avea voie teoretic sa stii unde ti se corecteaza nici teza la momentul asta, nici la contestatie. Ideea corectarii in alta parte avea exact scopul ca elevii si profesorii sa nu poata lega afaceri necinstite. Ai sa vezi, intr-un fel e mai bine. Prea multa escrocherie... Acum ce sa spun, din cate vad unii profesori stiu de la ce judete au primit si de la ei mai afla si elevii. Totusi, ce interes ar avea ei sa iti dea mai putin? Singurul obiect ceva mai subiectiv, unde si mie mi se creeaza emotii ar fi romana. Chiar si acolo exista niste repere, cam vagi ce-i drept. La celelalte e destul de obiectiva treaba, ai un barem aproape fix. In plus, linisteste-te. Daca tu ai scris, ti se va puncta corespunzator. Nimeni nu e cu tine, nimeni impotriva ta. Comisia e formata din 2 corectori si diferenta notelor acestora nu are voie sa depaseasca 5 puncte(adica din 100- gen nu iti da unul 8 si altul 7) pentru ca altfel ajunge la alta comisie, care nu vede notele acordate initial. Daca te consideri nedreptatit, apeleaza la contestatie. Dar sa fii sigur pe tine, sa stii clar ca meritai cu 5 puncte mai mult altfel nu risca sa iei mai putin. Mult succes! Si pe mine ma innebuneste emotia ...nu mai apar odata rezultatele!

| Ruxandra15 a răspuns:

Nu. Insa daca lucrarea ta pica la o unguroaica aia o sa zica,, Nu inteleg.,, si normal ca nota va fi mai mica.