| Anonimus100 a întrebat:

Sa imi explice si mie cineva de ce pe harta Romaniei nu apare Bucurestiul si apare doar Ilfovul, Bucurestiul este in interiorul Ilfovului sau cum? Si de ce apare asa mic, de fapt cel mai mic, cand de fapt e cel mai mare?

6 răspunsuri:
| IonutPutinica a răspuns:

Bucuresti este doar un oras, nu si judet, nu poti compara marimea orasului Bucuresti cu marimea JUDETULUI Constanta, Get it?

| sublime89 a răspuns:

Pai te-ai uitat pe o harta a judetelor, inseamna. Daca te uitai pe o harta a oraselor, sigur ai fi vazut si Bucurestiul. Oricum, Ilfov e cel mai mic judet din tara, iar Bucurestiul este si mai mic ca suprafata decat Ilfov, pentru ca e un oras. E cel mai mare oras din tara, dar nici nu se poate apropia de marimea unui judet.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deci Bucuresti este capiatala ilfovului daca vrei sa spunem asa.Ilfovul e judet si arata asa mic, pentru ca capitala Bucuresti ocupa majoritatea din judet.

| IonutPutinica a răspuns (pentru anonim_4396):

Da,ai formulat gresit, Bucurestiul este resedinta de judet pentru Ilfov...

| anonim_4396 a răspuns (pentru IonutPutinica):

Resedinta de judet sa capitala de judet, tot cam aia e. Fiecare judet are o capitala, dar corect se spune resedinta de judet. Bucurestiul, la inceput fiind mai mic, apoi din ce in ce mai mare datorita migratiei in capitala.Acum arata foarte mare pe harta.

| Grasshoper a răspuns:

Bucuresti este un oras, ilfov un judet resedinta oficiala fiind la buftea, dar administrativ vorbind resedinta judetului este Bucuresti