| Adyiasi96 a întrebat:

Sa-ma explice cineva detaliat termenii: licenta/examen de licenta, masterat, doctorat. Ce reprezinta fiecare? Care sunt avantajele de a urma una din acestea? Cel mai bun raspuns primeste funda. Multumesc!

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Licenta sau examenul de licenta (la unele facultati se da si examen scris, la altele doar o lucrare) reprezinta finalizarea cursurilor unei facultati.

Masterul reprezinta 2 ani de specializarea dupa terminarea unei facultati si promovarea examenului de licenta. Matserul se promoveaza dupa ce iti dai dizertatia.

Doctoratul - reprezinta studii de specializare extrema ca sa ma exprim asa. Reprezinta cam ultima treapta de specializare intr un domeniu. Doctoratul se da in general de catre profesorii universitari, pentru ca doctoratul presupune sa predai ceva ore pe la facultate.

La ce ajuta fiecare, pai licenta e destul de clar. Acum cativa ani bun cand sa restructurat sistemul universitar si s a trecut la sistemul Bologna (adica sa comasat materia si sa eliminat cate un an de studiu la fiecare facultate) masterul a devenit ceva mai important oferind o specializare intr un anume domeniu. Dcotoratul ti l am explicat mai sus

2 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

În mod normal, dacă nu știi să aplici practic cele învățate, nu-ți ajută niciuna la nimic.

| Alelulu a răspuns:

Examenul de licenta se sustine la terminarea unei facultati! E acea lucrare fara care nu poti sa absolvi happy apoi daca mai vrei scoala, sau specializare faci masterat. Examenul final de la masterat este dizertatia ( ca o alta licenta ). Si apoi daca doresti sa continui faci doctoratul happy nu ai cum sa urmezi doar una din ele fara alta, doar facultatea. N ai cum sa faci master fara fac happy hmm avantajele depind de domeniul ales. O sa ai multe diplome si depinde ce ti doresti sa devii si cum te pot ajuta aceste diplomehappy