| AgentBomboana007 a întrebat:

TPU
am si eu o intrebare...
CUM PUTETI INVATA REPEDE SI MULT FARA PASTILE? urgent! :***

11 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Nu se poate învăța mult în puțin timp.
Totul e să înveți zilnic, să repeți și să faci exerciții.
La geografie se învață numai cu harta în față.

| RAY a răspuns:

Eu personal cred ca nimic nu se invata, totul se traieste, se experimenteaza, personal cred ca 90% din ce inveti in scoala e total inutil evolutiei tale ca persoana, incearca sa te implci in ceea ce inveti, repetita e mama invataturi + curiozitatea, ambitia, trebuie sa isi placa ceva din ceea ce inveti daca nu isi place nu prea vei invata, e aiurea invatarea trebuie sa fie o bucurie de a descoperi ceva nou nu o pedeapsa, ce materi inveti?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stinge orice iti atrage atentia cu ma zis si allexya501, mananca ceva,ia-ti o sticla de apa langa tine si stai in pozitia ta preferata de invatat(la mine e pe burta sau pe spate in pat cu caietul in mana)Citeste cu voce tare pana esti sigur pe tine,apoi in gand, iar apoi odishnestete,(adica fara pc, televizor, radio, etc.)doar atipesti caci cercetatori au zis ca in somn gandurile se aseaza.Repeta faza cu cititul cu voce tare si in gand de 5, 15, 20, 25 de ori pana obosesti, apoi culcate din nou si nu uita sa bei apa.LA mine merge happy

| AgentBomboana007 explică (pentru anonim_4396):

La tine merge deoarece:
-esti singur acasa
-nu stai la internat(puscaria vietii)
-nu ai o memorie care uita ce a facut minutul trecut
-esti destept

stau cu 6 fete in camera si imi este mai greu sa ionvat, dar mno. ce sa fac? MAI CER SI EU SFATURI PT A VEDEA CUM INVATA CELELALTE PERSOANE MAI DESTEPTE. va multumesc mult de sfat. :******

| anonim_4396 a răspuns (pentru AgentBomboana007):

Eu destept laughing) am doar 5 si 6 laughing)

| Deliiiia a răspuns:

Daca nu ti-ai obisnuit creierul cu invatatul de mica, nu te astepta sa gasestia cum o metoda miraculoasa. Trebuie sa inveti constant, sa elimini factorii externi ce-ti pot perturba invatatul(tv, facebook...etc.), sa folosesti tehnica subliniatului, a repetitiei cu voce tare si a imaginilor mentale.

Pentru ca procesul de invatare sa se desfasoare in mod normal trebuie sa fii odihnita, sa fi mancat(dar nu chiar inainte de a te fi apucat de invatat) si sa fii hidratata. Incearac sa inveti in cicluri de cate 25 de minute sau mai putin, iar dupa un ciclu sa iei pauza de 5 minute si dupa 4 cicluri de 30 de minute.

| AgentBomboana007 explică (pentru Deliiiia):

Ca bine zici. asa fac si eu, cum spui tu.
cand eram mai mica invatam extrem de repede, ba chiar ce spunea invatatoarea in clasa eu retine-am mult timp, dar in timp ce am crescut am inceput sa am pirderi de memorie, imi este extrem de greu sa mai invat, etc etc. chiar daca IQ-ul este mare, capacitatea mea de a invata este mica. crying(((

| allexya501 a răspuns:

Voință. laughing E numai alegerea ta dacă vei cu adevarat sa inveti sau dacă nu. Uite: TOT ce iti poate atragea atentia, il iei, il stingi(pc, tv etc.) si incepi sa inveti. Succes.

| devor a răspuns:

Eu cand invat asct muzica, altfel nu pot invata...asa invat din clasa a5a...si anul trecut pentru examene invatam la fel

| tipulserios a răspuns:

Fii atent la mine! Gandeste-te ca nu mai e nimeni in jurul tau si incearca sa te concentrezi pe ceea ce inveti.De exempu: daca cade o sticla pe jos tu nu te uiti la ea, iti continui treaba. Sper ca te-am ajutat