| madalin307 a întrebat:

Sall,cum e corect, imi cer scuze sau imi prezint scuzele....nu ma intereseaza sa spune-ti ca ambele sunt pemise, ci care e cea mai corecta forma

6 răspunsuri:
| anad a răspuns:

"Îmi cer scuze sau îţi cer scuze? Printre expresiile folosite necorespunzător se află şi „îmi cer scuze". Dacă ţinem cont de faptul că „a cere" înseamnă „a pretinde", atunci când „ne cerem scuze" nu facem altceva decât să pretindem interocutorului scuze, adică exact opusul intenţiei noastre.
Varianta „diplomată" ar fi să spunem „vă rog să-mi primiţi scuzele" sau „vă rog să-mi acceptaţi scuzele". Totuşi, sunt şi lingvişti care nu consideră că expresia iniţială ar avea vreo problemă."
http://www.gandul.info/......a-14032671

| anad a răspuns:

Curajoasa completarea cu "mama", dar sper ca o faci in gand si doar cand e cazul!

| BogdanDediu a răspuns:

Imi cer scuze!

| Clujean25 a răspuns:

Depinde de context și de cel căruia îi e adresat discursul. Mie personal mi se pare mult prea formal "îmi prezint scuzele".

| Canalaş_Criss_1996 a răspuns:

Imi cer scuze, dupa parerea mea asta suna mai bine!

| Juni_Smecherutzu_1977 a răspuns:

Imi cer scuze; Scuzati-ma