| anonim_4396 a întrebat:

azi stateam pe neth si faceam un dest de limba romana big grin si am dat peste o intrebare care nici pana acum nu i-am dat de cap sad va rog ajutati-ma

intrebarea era asa: sa scriem 4 sensuru al cuvantului polismetic ``a ingheta`` si sa alcatuim propozitii cu ele

va rog ajutati-ma dau funda pentrucel mai bun raspuns:X

9 răspunsuri:
| NuDauFunda a răspuns:

Cred ca vrei sa spui polisemantic

| RoXxy a răspuns:

Ai grija la gramatica, pentru ca te faci de ras!
Loryeu are dreptate.Hai treci pe facut propozitii pentru maine la scoala!

| Loryeu a răspuns:

Polisemantic inseamna:
Cuvant cu mai multe sensuri...de exemplu pentru cuvantul banda, sunt urmatoarele sensuri:
1. banda de lipit, izoliera
2. banda, trupa, grup
Cuvintele polisemantice au sensuri apropiate dar forma identica... Sperca ai inteles...:s

| Loryeu a răspuns:

A ingheta:1.A se transorma in gheata
2. A amorti de frig, a degera
3.A ramane locului, incremenit
Astea de mai sus sunt sunt sensurile si propozitii faci tu...

| crystyn3lmp3 a răspuns:

A ingheta,a se opri, a stopa, a incremeni u fa propozitii cu ele ca e simpluwinking bafta

| YoSiAtat a răspuns:

Zi mai bine ca asta e teme ta pentru maine phbbbbt

| AnnyXD a răspuns:

Polismatic*

| Bozeman a răspuns (pentru AnnyXD):

Polisemantic

| 1999claudia1999 a răspuns:

Polisemantic si am avut si eu tema asta la scoala si nu era nici un test pe net