| anonim_4396 a întrebat:

Salut, am o problema. Am inteles ca de la anul cei care au sub 5 nu mai intra la liceu. Intra la scoala profesionala.
Cum as putea sa iau macar 6 mate si 7 la romana?
Sunt varza, cand incerc sa invat nu imi intra in cap nu pot sa ma concentrez, am incercat pastile, tot tot tot
Am incercat si meditatii mate - romana si nimic.
Nu e vorba ca nu imi intra in cap. dar nu stiu. HELP pls

8 răspunsuri:
| CrazYDroP a răspuns:

Problema ta e ca probabil nu ai nici bazele acestor materii. Incearca sa-ti faci un program, in care sa dedici cat mai de dimineata (cand ai mintea limpede) timp lecturii si invatatului la romana. In alta zi, fa exercitii la mate, pentru ca s-ar putea sa le cam amesteci daca te apuci de ambele intr-o singura zi.
Ce iti trebuie tie e motivatie, pentru ca ai vazut ca obtii asa de usor lucrurile nu mai ai de ce sa inveti, insa gandeste-te ca daca vei avea rezultate si mai bune, recompensele sunt si mai mari!

| GabrielaIoana a răspuns:

Exerseaza singur si fa si meditatii. Scoate-ti din cap ca nu poti.

| Lhurricane a răspuns:

Fa niste meditatii iar la mate singura metoda prin care ai putea sa iei o nota mai mare fara ca sa muncesti de sa-ti rupi capu ar fi sa iei frumos toate teoremele, definitiile sa ti le scrii /scoti la imprimanta pe o foaie, si sa le inveti. cat de multe poti, pentru ca odata ce le sti bine in momentu in care vei avea o problema in fata care se rezolva cu o anumita teorema sau datorita unei anume definitii vei sti cum sa o rezolvi sau vei avea o idee si tot iti aduce niste puncte.

| George8916 a răspuns:

Pretenas eu abia am terminat clasa a 8 a si nu am stat sa invat absolut deloc in clasa a 7 a si a 8 a. media de admitere a fost 6.97. performanta nu gluma laughing nu are nimeni curaj sa imi spuna ca sunt prost deoarece toti stiu ce faceam. si ca stateam mult la calculator. minim 5 ore pe zi, iar sambata si duminica cred ca mai mult de 10 ore, ma duceam praf la scoala.
Incearca sa retii din clasa cat mai multe. eu tema o luam de la cel mai bun si cu ce mai ascultam si eu. am trecut ..media anilor a fost 9.15 iar la mate am luat 7.30 si la romana 5.20 laughing pe muschii mei, fara nici un fel de ajutor.Bafta!

| VladdDN a răspuns:

1. Dacă stai bine financiar fă meditaţii ( aşa eram şi eu...eram varză mate/română şi am reuşit să iau 8 la mate şi 6.80 la rom. )
2. Dacă nu, fii atent în clasă, şi încearcă să îţi iei gândul de la alte lucruri înafară de şcoală.

| anonim_4396 explică (pentru VladdDN):

Nu ca ma laud. Dar stau foarte bine financiar. Si asta e una din probleme. Iti spun eu ca daca nu imi faceau parintii toate poftele[atv, iphone 5s ipad-uri etc] nu mai eram asa. am un coleg care nu sta bine financiar deloc si iti spun eu ca nu are o nota de 9... NUMAI 10 10 10 :O

| Ritsuko a răspuns (pentru anonim_4396):

Ia-ti caietele si invata din spate, nu o sa faci fata la geometria in spatiu daca nu o sti in plan. Apuca-te si lucreaza dupa carti materia de a 7-a, repet-o.Carti gasesti si la prieteni care au terminat a 7a sau a 8a(zac prin spatele sifonierelor).La romana daca inveti bine intr-a 8-a si tratezi totul cu seriozitate iei un 7 acolo. Daca mai da un Minulescu pe sufletele noastre nu iei 7.

| Lucretia_Lukas_1995 a răspuns:

Du-te la un psiholog