| Shizuo a întrebat:

Am o problema la scoala. Eu primeam bursa de merit dar, semestrul asta, am facut mai mult de 18 absente. Dupa ce am adus cateva invoiri de mana de la parinti, doamna diriginta mi-a zis sa nu mai aduc scuturi de mana deoarece am trecut deja de maximul de 3 scutiri. Mai am 13 absente dar nu stiu cum sa fac sa mai motivez din ele. Macar 4, sa pot primi bursa in continuare. Mai pot aduce adeverinte dar doar de la medicul DE FAMILIE. Subliniez ca nu mai pot primi bursa dupa ce ajung la 10 absente nemotivate

Răspuns Câştigător
| Clujean25 a răspuns:

Mergi și tu cu o ciocolată, o cafea, un plic, etc. la doamna doctor, și roag-o frumos să îți mai dea una-două motivări... Eventual îi explici că dacă nu faci rost de motivare nu mai primești bursă, că absențele nu le-ai făcut pentru că ești un chiulangiu, ci pentru că ai avut o problemă în familie, etc.

1 răspuns:
| MrHipHoper a răspuns:

Saaau...poti sa te duci si sa te rogi de fiecare profesor in parte care ti-a pus absente sa ti le motiveze pentru ca ai avut o problema in familie si nu ai cum sa aduci scutire medicala pentru ca nu ai lipsot pe caz de boala