| anonim_4396 a întrebat:

Am primit rezultatele la bac si sunt foarte suspicios de corectarea facuta la romana, sunt sigur ca am facut bine la subiectul 1 si 2 macar de nota 6 si totusi am primit o nota mica, acum am depus contestatie dar nu cred ca voi reusi, recunosc ca la subiectul 3 nu am facut nimic pentru ca nu ma pregatisem la poezie. Intrebarea este pentru cei care au mai pus contestatii, cum ati primit nota dupa contestatie mai mare, mai mica?

Răspuns Câştigător
| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună.
Nu am depus nicio contestaţie vreodată.
Abia am trecut în clasa a-XII-a.
Pot să-ţi zic însă că au fost situaţii şi situaţii.
Unora le-a ridicat media contestaţia, iar altora le-a scăzut-o.
Depinde de norocul fiecăruia, de ceea ce ai scris în lucrare, dacă ai şi vreo cunoştinţă şi aşa mai departe.
Eu îţi doresc mult succes!
Pa-pa.

| DanielDanny a răspuns (pentru Hydrangeaceae):

Multumesc! la subiectul 2 am zis ca nu e bine sa ne alegem un model in viata dar mi-am sustinut opinia pana la capat, m-am incadrt in cerinte si in structua textului argumentativ, scrisul nu il am prea frumos, dar asta ar insemna ca la primul subiect am luat doar 1 punct si ceva si asta e imposibil pentru ca la romana am terminat liceul cu media 8 parca un mai stiu ca nu am mai fost sa-mi treaca mediile in carnet, nu sunt chiar asa de bata sa fi gresit tot. Din clasa de la mine numai vreo 4-5 au reusit.

6 răspunsuri:
| AngelBoy a răspuns:

Eu anul trecut cand am depus contestatie la matematica am primit cu 0, 4 mai putin, deci se poate sa iti scada foarte usor nota sau sa ti-o lase la fel.

| ayo8207 a răspuns:

Din ce imi amintesc, la peste 2.5 puncte diferenta se constituie o a treia comisie de corectura si capata un regim de corectura special.
De obicei profesorii nu prea trec acest prag, pentru ca nu vor probleme in plus, decat unde clar este o problema.
De asemenea, daca diferenta de punctaj nu este de minim 0.5, nota de la contestatie nu e luata in calcul. Exceptie de la 4.5 la 5 si de la 9.5 la 10. Acel prag maxim exista sigur, insa nu sunt sigur daca era de 2.5 sau de 2

| BibiRock a răspuns:

Eu am primit-o cu 20 de sutimi mai mare dar o prietena de-a mea a primit in loc de 8.70 cum a avut la inceput 6, 90 decii...

| DanielDanny a răspuns (pentru BibiRock):

Mda, deci nu am nici o sansa sa creasca nota de la 4 la 6.85 cat imi trebuie.

| LNK a răspuns (pentru DanielDanny):

Bai... acuma daca tu consideri ca ai scris mai mult de 4, e bine ca ai facut contestatie.
2 puncte si 85 de sutimi e o diferenta destul de mare totusi, dar cine stie, tot ce-i posibil - asta daca ai scris de atat.