| dannyadmin a întrebat:

Salut, am si eu asa intrebare, cum pot deveni si eu hacker, adica nu sunt o persoana naiva si visatoare, dar inteleg ca e foarte greu si trebuie mult cunostinte. Si de aceea (acum sunt in clasa a 9) vreau sa invat tot ce trebuie pentru a deveni un programist incepataror si apoi cu timpul, la un nivel mai ridicat, si intrebarea mea este, ce trebuie acum sa fac, ce sa incep sa invat, ce limbaje de programare (care merita de invatat si care sunt mai importante si eficiente), ce liceu sa fac pe viitor (adica ma pot transfera la unul mai bun pentru a devini programist [invat in bucuresti])
, si invat bine, ca chiar sunt pasionat de asta, vreau sa fiu hacker, si pe net am cautat multe info, insa toate sunt incurcate, vreau sa-mi ziceti tot, de la cel mai mic detaliu pentru incepator la nivele mai ridicate, si ce materie sa invat sau ce cursuri sa fac si unde, multumesc mult, stiu ca am dat o multime de intrebari, dar astept un raspuns cat mai detaliat, merci anticipat?

6 răspunsuri:
neluL
| neluL a răspuns:

Cunoştinţe esenţiale

1. Invată să programezi.
2. Instalează şi foloseşte un sistem de operare din familia Unix.
3. Invată să foloseşti internetul şi HTML. Apoi php,msql, java, visual basic...
4. Daca nu şti engleză la un nivel acceptabil, învaţă.
http://garaj.xhost.ro/hacker-howto/hacker-howto.ro.htm

Trebuie mult timp numai sa intelegi conceptul de "hacker", apoi mult mai mult timp sa fi unul, decat daca nu esti deja nascut cu acest talent...primul simptom este placerea de a citi mult si curiozitatea uzitata la nesfarsit. Succes!

| Kattan a răspuns:

1. Se spune programator, nu programist.
2. programator =/= hacker
3. ar fi bine sa inveti si limba romana
4. si ma rog, de ce vrei sa te faci hacker cand vei creste mare?

| BloodLine a răspuns:

Domeniul informaticii este foarte mare.
In primul rand nu exista cuvantul "programist".
Cauta in dex(vb serios).
Se numeste programator, e o meserie si e foarte grea. Exista multe ramuri in informatica. Daca stii ce inseamna hacker si te sfatuiesc sa te informezi cat de cat despre asta, atunci trebuie sa inveti sa programezi. Asta inseamna liceu de mate-info unde stai cu un calculator aproape toata ziua in fata invatand bazele. Daca tu crezi ca "hacker" inseamna a sparge site-uri (etc.) te inseli. Pentru moment documenteaza-te cat mai mult, citeste si informeaza-te despre programare. Bafta.

| RC33 a răspuns:

Trebuie precizat ca un hacker, se ocupa cu teste de penetrare /vulnerabilitate a unei retele, audit de securitate, nu cu spartul parolelor / bazelor de date cum se zice in mass-media (lucru facut de crackeri).
Trebuie sa stii mai multe limbaje de programare c++, unix, python samd, sa intelegi principiile de functionare ale unui sistem de calcul / retea de calcul, sa inveti sa lucrezi pe mai multe sisteme de operare (windows/macos/linux - de preferat o distibutie pentru teste de retea cum e kali), XSS si sql injection, si multe altele.

| ealinutz a răspuns:

laughing poti incepe cu limbajele de programare perl, php, mysql, c++ c# si multe altele

| vanessa94 a răspuns:

Vorbesti cu un hacker sa te faca si pe tine hacker