| CrazYDroP a întrebat:

Am si eu o nelamurire cu alegerea profilului pentru liceu. Nu stiu ce sa aleg, mate-info sau filologie. Sincer, mie imi plac mai mult materiile de la filologie, sunt mai creativa, imi place sa scriu, sa citesc. La prima vedere totul e roz, insa la liceul la care merg nu se pune accent pe filologie, se face scoala doar la mate-info... De asemenea nu stiu nici ce sa fac dupa terminarea liceului, la ce facultate sa merg. Stiu sigur ca nu vreau sa devin medic sau farmacist. Ma gandesc, oare merita sa ma chinui la matematica, fizica si chimie 4 ani? Astept parerile voastre, bineinteles ca una va fi rasplatita de o funda mare si frumoasa >:.

Răspuns Câştigător
| MonnicaM a răspuns:

Daca te pricepi mai bine la materiile de la filologie, eu spun sa incerci si ceva nou.Du-te la mate-info, vezi cum te descurci si daca te atrage ceva, iar daca nu iti place, te poti transfera din al 2-lea sem. la filologie.Incercarea moarte n-arehee hee Bafta, sa faci alegerea cea mai buna pentru tine!

3 răspunsuri:
| BoMbOnIkRoOzSiDuLcE a răspuns:

Daca spui ca iti plac mai mult materiile la filo si esti creativa nu are rost sa mergi la mate-info unde trebuie sa iti bati capul 4 ani +bacul si pe langa asta sa mergi din obligatii. Si eu sunt a8a, am vrut sa ale intre filo si stiinte socilae, la filo se pune mai mult accent pe limbi straine asa ca merg pe stiinte socile. Eu spun sa mergi unde te pricepi si unde iti doresti, nu are rost sa mergi la mate-info doar ppentru ca acel profil este baza in liceul alawinking Daca mai ai nelamuriri te ajut cu mare placere. happy

| MariiMelon a răspuns:

Eu zic ca cel mai bine te-ai duce la stiinte ale naturii deoarece de la acel profil te poti face aproape orice. Cunosc o fata care a mers la contabilitate, s-a axat pe mate si info, iar acum, in ultimul an a zis ca isi doreste sa se faca farmacista si ea face o ora de biologie pe zi. Mai bine du-te la sectii de real pentru ca acolo ai mai multe sanse, in special la bio chimie.

| gabriela15 a răspuns:

Depinde unde cauti filologie, eu mi-am ales filologie - bilingv si am dat niste probe la limba engleza. eu pot sa ma inscriu la filologie biling. Tu daca vrei filologie trebuie sa cauti liceul unde este filologie simplu, fiindca nu ai dat probele pentru limba moderna. este mult mai usor la profil uman, fiindca nu dai bac la matematica. si sa stii ca nu conteaza farte tare liceul cand iti alegi facultatea. De exemplu sora mea a facut si ea liceul la profilul filologie, dupa care a facut post liceala de asistent medical generalist. Cauta un profin usor sa iei bac-ul cu nota mare fiindca nu e obligatoriu ca facultatea si liceul sa fie din aceleasi domenii