| JuSt222 a întrebat:

Salut am si eu o problema. Am terminat clasa a XIIa, am fost admis la politehnica la energie electrica, insa as dori sa plec in suedia, gen invat limba si in accelasi timp muncesc, dupa care pot face o facultate acolo.
Sunt de parere ca invatamantul romanesc este pur si simlu distrus, din cate am auzit politehnica si toate facultatiile tehnice sunt la pamant, materii invechite, teoretice, inutile, profesorii toti octogeneratii, faci numai nivel de terorie fara sa inveti nimic cu folos. Dupa care termini (daca) facultatea esti doar un prost proastpat absolvent care nu stie sa faca nimic. Si pe langa faptul ca nu esti bun la nimic nici macar nu ai unde sa progresezi deoarece industria este cam la pamant si in minunata noastra tara orice situatie se rezolva doar daca ai "pile" ce parere imi dati?
Din cate am vorbit cu studentii de acolo au zis ca este iadul pe pamant, nimic folositor, invechit.

5 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Partial ai dreptate, dar daca in politehnica romaneasca vei fi un prost, cu siguranta ca la fel vei fi si in alta tara. Iti doresc sa mergi dincolo, sa te realizezi material si spiritual, si sa termini acolo o facultate cu brio. Mult succes!

| Ana19993 a răspuns:

Depinde.Daca iti dai interesul si te implici si in Romania poti invata ceva! happy Daca ai posibilitatea sa mergi in Suedia, si esti constient ce te asteapta acolo atunci iti dai seama ca e mai ok.Dar e cam greu sa inveti limba in 2 sau 3 luni cand incepe facultatea.

| JuSt222 explică (pentru Ana19993):

Acolo poti vorbi engleza...Este o tara bilingva deoarece limba este foarte grea si majoritatea oamenilor invata engleza.

| Ana19993 a răspuns (pentru JuSt222):

Si si la facultate? Tu stii.

| JuSt222 explică (pentru Ana19993):

Daca in Romania ( o tara primitiva), exista sectii cu predare in limba engleza, ce parere ai de o tara dezvoltata? Am prieteni la arhitectura, universitatea care au straini veniti cu Erasmus... Li se preda in romana, isi bat joc de ei.