| Camoray a întrebat:

Am un exercitiu ce-mi cere sa rezolv la matematica folosind substitutiile lui Euler Integrala din (2x+1)/sqrt(x^4+x^2+1).

6 răspunsuri:
| Clorox a răspuns:

Ce dracu-i aia? Ce clasa esti?

| MarishB a răspuns (pentru Clorox):

Substitutiile lui Euler sunt folosite pentru a reduce integrale de forma ∫R(x, y) dx la integrale ale functiilor rationale
Se invata in liceu, pe clasa a 11-a sau a 12-a, nu stiu singur.
Oricum, temele sunt interzise pe TPU (asta e pentru Camoray, nu pentru tine)

| Clorox a răspuns (pentru MarishB):

laughing

| Camoray explică (pentru MarishB):

Ideea era ca voiam o idee de inceput, am incercat mai multe metode, dar nu am ajuns la un final frumos.

| Camoray explică (pentru Clorox):

Facultatea de electronica anul 2.

| Clorox a răspuns (pentru Camoray):

Wow!